Ponowne przeliczenie emerytury. Czy można na tym stracić?

Ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS wiąże się z dodatkowymi pieniędzmi dla osób po 65. roku życia. Jakie warunki trzeba spełnić? Czy można na tym stracić?

Ponowne przeliczenie emerytury to prawo, które przysługuje osobom powyżej 65. roku życia. Należy jedynie złożyć wniosek i spełnić określone warunki. Czy wiąże się to z ryzykiem i utratą dotychczasowego świadczenia? 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Ponowne przeliczenie emerytury. Można wnioskować tylko raz w roku

Zgodnie ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do ponownego przeliczenia emerytury przysługuje tym, którzy:

  • mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracują i odprowadzają składki emerytalne,
  • posiadają dokumenty potwierdzające zatrudnienie przed 1999 r., które wcześniej nie zostały złożone.

Emerytura zostanie obliczona w następujący sposób:

  • Składki zapisane na koncie świadczeniobiorcy po tym, jak zaczął on pobierać emeryturę, zostaną podzielone przez średnią dalszego trwania życia.
  • ZUS weźmie pod uwagę jedynie składki zapisywane na koncie ubezpieczonego od miesiąca, w którym pierwszy raz pobrał emeryturę, do miesiąca, w którym złożył wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia. 

Od 2022 r. o ponowne przeliczenie emerytury można wnioskować tylko raz w roku. Formularz, który jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej ZUS, należy złożyć osobiście lub drogą elektroniczną.

Zasiłek chorobowy. Aby go otrzymać musisz wypełnić wniosek (zdjęcie ilustrujące) Zasiłek chorobowy. Czy trzeba złożyć wniosek, by otrzymać pieniądze?

Czy można stracić na ponownym przeliczeniu emerytury?

Nie każdy może liczyć na pozytywne rozpatrzenie dokumentów. Co wtedy? Jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu danemu wnioskodawcy przysługuje niższa emerytura, to nic on nie traci. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nadal będzie wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości. Zatem nie należy się niczego obawiać. 

Kalkulator podatkowy Kalkulator podatkowy dla emerytów. Sprawdź, jakie świadczenie otrzymasz

Więcej o: