Tarcza inflacyjna się zmieni. Media: Stawki VAT w górę. We wtorek decyzja rządu

Tarcza antyinflacyjna będzie musiała przejść zmiany. Decyzja rządu w sprawie zmian niektórych stawek VAT ma zapaść już we wtorek - donosi RMF FM. To efekt nacisków Komisji Europejskiej.

Na wtorkowym posiedzeniu rządu ma zapaść decyzja ws. podniesienia stawek VAT - podaje Krzysztof Berenda, dziennikarz RMF FM. Według zapowiedzi Jacka Sasina, od nowego roku do swoich poprzednich poziomów wzrośnie VAT na:

  • prąd do 23 proc. 
  • benzynę do 23 proc. 
  • nawozy do 8 proc. 

Rządowi udało się obronić tylko jedną kategorię. Co dość zaskakujące chodzi o VAT na żywność, którego obniżenie początkowo było blokowane przez Unię. Od nowego roku zostanie tu jednak utrzymana zerowa stawka. 

Zobacz wideo Olechnowicz: Myślę, że czeka nas 10 zł za litr paliwa

Nowe rozwiązania na inflację w 2023 roku

Tarcza antyinflacyjna po wprowadzeniu zaleceń Komisji Europejskiej wraz z początkiem roku zmieni się więc na gorsze. Ale wkrótce mają zostać zaproponowane nowe rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu. Zapowiedzi w tej sprawie składał m.in. Artur Soboń, wiceminister finansów. Szczegółów projektowanych rozwiązań nie podał, mamy je poznać w najbliższym czasie. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Na początku listopada sprawę ewentualnych zmian w tarczy komentował także Paweł Borys - nie jest on wprawdzie członkiem rządu, ale szef Polskiego Funduszu Rozwoju jest jednym z ekspertów z rządowego zaplecza. W rozmowie z TVN24 jako argument wysuwał jednak raczej kwestie finansowe, niż unijne zastrzeżenia. - Być może rząd będzie zmuszony do tego, aby nie przedłużać tarczy antyinflacyjnej. Ona kosztuje w tym roku ponad 40 mld zł. Być może w obecnej sytuacji rząd będzie musiał zastosować inne rozwiązania - mówił. 

O tym, że ze względu na zastrzeżenia Komisji Europejskiej, tarcza musi się zmienić, mówił też kilkanaście dni temu sam premier. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przyszłym roku tarcza antyinflacyjna nadal będzie obowiązywała, ale w innym kształcie. 

Tarcza antyinflacyjna - obniżka VAT m.in. na paliwa, prąd, ciepło i gaz

W ramach tarczy stosowana jest niższa, 8-procentowa stawka podatku VAT na paliwa, 5-procentowa stawka na prąd i ciepło oraz zerowa na gaz. Zerowa stawka tego podatku obowiązuje również na podstawowe produkty żywnościowe oraz na gaz ziemny, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Tarcza antyinflacyjna obniża stawkę podatku akcyzowego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową oraz gaz skroplony LPG. Regulacja zakłada również zwolnienia z podatku akcyzowego energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe i wyłączenia z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej paliw.

Więcej o: