Ukraina ostrzega Iran ws. dostaw dronów bojowych dla Rosji. Ważne spotkanie za kulisami

Ukraińscy i irańscy eksperci rozmawiali o dostawach dronów szturmowych dla Rosji - podaje amerykańska telewizja CNN, powołując się na ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

O rozmowach poinformował CNN rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko. - Takie spotkanie ekspertów miało miejsce. Nie mogę ujawnić szczegółów - powiedział. Dodał, że Ukraina poinformowała Iran o tym, że konsekwencje współudziału w rosyjskiej agresji będą niewspółmierne do potencjalnych korzyści ze współpracy z Rosją.

Wcześniej o spotkaniu ekspertów z obu krajów poinformował CNN rzecznik irańskiej misji przy ONZ. Stwierdził, iż spotkanie zwołano, aby rozpatrzyć zarzuty, które są kierowane pod adresem Iranu. Zapewnił też, że strona irańska będzie starała się wyjaśnić wszelkie nieporozumienia w tej sprawie.

Irańskie drony wykorzystywane są przez Rosjan

Irańskie drony szturmowe Shahed są masowo wykorzystywane przez Rosjan do ostrzału ukraińskich miast. Informację o pochodzeniu sprzętu potwierdził ukraiński wywiad i Amerykanie, jednak władze w Teheranie zaprzeczają, że dostarczają broń Rosji. Powiedzieli, że sprzęt Rosji przekazali, ale jeszcze przed wojną. Z informacji Sky News wynika, że Iran dostarczył drony również w sierpniu tego roku, gdy wojna trwała od pół roku. 

"Washington Post" przekazał natomiast, że Moskwa osiągnęła porozumienie z Teheranem w sprawie produkcji irańskich dronów na terenie Rosji. Mają tam  powstać "setki" dronów kamikadze Shahed-136, co w rozmowie z gazetą potwierdzili trzej urzędnicy, którzy są zaznajomieni ze sprawą. Jak podaje dziennik, umowę sfinalizowano na początku listopada podczas wizyty rosyjskiej delegacji w Teheranie, która odbyła się po oskarżeniach ze strony Ukrainy i Zachodu, że Rosja użyła irańskich dronów do ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną i obiekty cywilne.

USA planują sankcję i znów oskarżają Iran o współudział w wojnie

We wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby mówił o sankcjach na Iran, które mogą być wzmocnione. Jest to związane z ogłoszeniem przez Iran wzbogacania uranu. Kirby powiedział, że ma to jednak związek również doniesieniami, że Iran zaopatruje w drony Rosję - podaje ukrinform.ua. 

Irańczycy bezpośrednio wspierali zabijanie cywili przez Rosjan. (...) Byli bezpośrednio zaangażowani i pomagali Rosjanom zabijać niewinnych Ukraińców i atakować cywilną infrastrukturę

- powiedział Kirby. Dodał, że sankcje zostały już wdrożone, ale nie Stany nie wykluczają wprowadzenia jeszcze ostrzejszych sankcji. 

Więcej o: