Tankowiec powiązany z izraelskim miliarderem zaatakowany u wybrzeży Omanu. AP: Dron zrzucił bombę

Tankowiec powiązany z izraelskim miliarderem został zaatakowany przez drona u wybrzeży Omanu - podaje agencja Associated Press. Bezzałogowiec miał zrzucić bombę. Statek został uszkodzony, ale nikt nie został ranny, nie doszło również do wycieku oleju napędowego. Media wskazują, że winny może być Iran.

Chodzi o tankowiec Pacific Zircon, pływający pod liberyjską banderą. Statek jest obsługiwany przez Eastern Pacific Shipping - singapurską spółkę, która należy do izraelskiego miliardera Idana Ofera - wyjaśnia AP.

Dron miał zrzucić bombę na tankowiec

Uzbrojony w bombę dron zaatakował we wtorek tankowiec u wybrzeży Omanu - podaje agencja, powołując się na anonimowe źródło. Firma Eastern Pacific Shipping przekazała, że zbiornikowiec transportujący olej napędowy "został trafiony" i doszło do niewielkiego uszkodzenia kadłuba. Spółka zapewniła również, że w wyniku ataku nikt nie został ranny, nie doszło również do wycieku oleju.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei brytyjska organizacja wojskowa United Kingdom Maritime Trade Operations, która monitoruje żeglugę w tym regionie, przekazała AP, że "jest świadoma incydentu i jest on w tej chwili badany".

Tankowiec zaatakowany przez drona. Media wskazują na Iran

Dotychczas nikt nie przyznał się do ataku na tankowiec Pacific Zircon. Zagraniczne media wskazują jednak, że głównym podejrzanym jest Iran, który już w przeszłości dokonywał podobnych uderzeń w regionie na jednostki powiązane z Izraelem.

Agencja Reutera, powołując się na swoje źródła, podaje, że Iran miał dokonać uderzenia z pomocą drona Shahed-136. Te same maszyny Iran dostarcza Rosji, która z kolei wykorzystuje je na wojnie w Ukrainie.

Stany Zjednoczone obwiniały również Iran za serię innych ataków, do których dochodziło u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2019 r. Teheran zaczął wówczas eskalować swój program nuklearny po jednostronnym wycofaniu się USA z umowy atomowej ze światowymi mocarstwami - wyjaśnia Associated Press.

Zobacz wideo Oko na świat. Konflikty USA - Iran a ceny ropy naftowej
Więcej o: