Waloryzacja 500 plus jednak będzie? Jarosław Kaczyński odpowiedział wymijająco, ale nie zaprzeczył

Waloryzacja 500 plus to w obliczu rosnącej inflacji temat, który porusza społeczeństwo. W środę, podczas spotkania z wyborcami w Tomaszowie Mazowieckim mówił o niej również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Prezes PiS przyznał, że na razie z racji na trwający kryzys, świadczenie nie zostanie zwiększone, ale nie wykluczył, że niedługo się to zmieni.

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w październiku wyniosła 17,9 proc. w stosunku do zeszłego roku. Oznacza to, że niewaloryzowane świadczenia rodzinne, w tym m.in. 500 plus, z miesiąca na miesiąc traci na wartości, ponieważ słabnie realna wartość pieniądza.  Według szacunków Business Insider Polska, 500 plus to już niemal "140 minus". 500 złotych z kwietnia 2016 roku odpowiada około 360 złotym w październiku 2022 roku. 

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Waloryzacja 500 plus. Jarosław Kaczyński komentuje

Z tego powodu 37 proc. Polaków chciałoby waloryzacji świadczenia - jak wynika z badania Instytut Badań Pollster. Czy w tym gronie jest prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński? Był o to pytany podczas spotkania z wyborcami w Tomaszowie Mazowieckim 23 listopada. 

W tej chwili, w tym momencie kryzysu, to chcę uczciwie powiedzieć, że takich planów nie ma, co nie oznacza, że w bardzo krótkim czasie to się nie zmieni

- powiedział, cytowany przez money.pl

Jarosław Kaczyński tłumaczył, że "mamy kryzys", ale rząd walczy z nim "możliwie najdelikatniejszymi metodami". Doprecyzował, że według niego najprostsza metoda przeciwdziałania kryzysowi, to "zmniejszenie popytu, czyli zmniejszenie dochodów społeczeństwa". - My wszystko robimy, by dochody społeczeństwa liczone w sile nabywczej nie spadały lub by te spadki były minimalne - zapewniał, cytowany przez money.pl. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Waloryzacja 500 plus. MRiPS zaprzecza

To nie pierwsza wymijająca odpowiedź Kaczyńskiego na to pytanie. W październiku podczas spotkania z mieszkańcami Częstochowy prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił, że "myśli się o waloryzacjach, ale nie może nikomu niczego obiecać".  

Dużo więcej konkretów można usłyszeć z resortu rodziny. Na początku czerwca wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed mówił, że rząd nie planuje podnosić wysokości świadczenia 500 plus. - Nie ma w tej chwili planów zmiany 500 plus na 700 plus. Nie ma w rządzie takich dyskusji. Utrzymujemy 500 plus dla wszystkich - mówił w rozmowie z Polsat News

W sierpniu potwierdziła to ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.- W tym roku i w założeniach budżetowych nie przewidujemy waloryzacji świadczenia Rodzina 500 Plus, ponieważ wprowadzamy nowe świadczenia i rozwijamy kolejne programy - wyjaśniała. 

Więcej o: