Polskie buraki cukrowe mają się lepiej niż piłkarze w Katarze. Rekord zbiorów z jednego plonu

Tak wielkich plonów buraka cukrowego jeszcze Polska nie widziała. W Otmuchowie w woj. Opolskim padł rekord Polski w ilości buraka cukrowego zebranego z jednego hektara. Rekordowy wynik, jaki osiągnęli rolnicy to 112,11 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16 proc. To efekt autorskiego programu wdrażanego przez firmę Chemirol, który ma maksymalizować plony z upraw.

Buraka cukrowego w Polsce uprawia się już od XVIII wieku. Obecnie rolnicy w sumie hodują tę roślinę na areale prawie 250 tys. ha. Nigdy wcześniej plony nie były jednak tak owocne, jak te odnotowane przez gospodarstwo Konrada i Waldemara Rusek 18 listopada 2022 roku. 

Zobacz wideo Masz kaca? Sięgnij po buraki, mogą złagodzić skutki

Rekordowe plony buraka cukrowego w Otmuchowie 

"Wynik, jaki osiągnęli rolnicy, to 112,11 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16,00 proc. Plon netto II buraka cukrowego dostarczony do cukrowni wyniósł 93,95 t/ha przy wyjątkowo wysokiej polaryzacji 18,70 proc." - poinformowało przedsiębiorstwo Chemirol, które miało swój udział w ustanawianiu rekordu. Wyjaśniamy, że wskaźnik polaryzacji określa jakość korzeni buraków - im jest on większy, tym większa jest koncentracja cukrów (procent polaryzacji). 

Przedsiębiorstwo Chemirol prowadzi bowiem program "Idę po Rekord", w ramach którego eksperci przygotowują rekomendacje mające na celu stworzenie rozwiązania maksymalizującego jakość oraz wielkość plonów. Skorzystać mogą z niego rolnicy uprawiających zboża, rzepak, kukurydzę oraz buraki cukrowe. Tak właśnie postąpili państwo Rusak, co rzeczywiście przyniosło im rekord.  

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Chemirol pomaga rolnikom w biciu rekordów

"Ustanowienie Rekordu Polski było możliwe dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu naszego klienta, a my jesteśmy dumni, że tak wspaniały wynik osiągnięto w gospodarstwie, w którym zastosowano technologie z naszego autorskiego programu" - pochwaliła się firma. 

Wcześniej firma m.in. przyczyniła się do ustanowienia indywidualnego rekordu gospodarstwa na największy plon kukurydzy zebranej z jednego hektara w Sulowie. 

Więcej o: