Buraka cukrowego w Polsce uprawia się już od XVIII wieku. Obecnie rolnicy w sumie hodują tę roślinę na areale prawie 250 tys. ha. Nigdy wcześniej plony nie były jednak tak owocne, jak te odnotowane przez gospodarstwo Konrada i Waldemara Rusek 18 listopada 2022 roku.
"Wynik, jaki osiągnęli rolnicy, to 112,11 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16,00 proc. Plon netto II buraka cukrowego dostarczony do cukrowni wyniósł 93,95 t/ha przy wyjątkowo wysokiej polaryzacji 18,70 proc." - poinformowało przedsiębiorstwo Chemirol, które miało swój udział w ustanawianiu rekordu. Wyjaśniamy, że wskaźnik polaryzacji określa jakość korzeni buraków - im jest on większy, tym większa jest koncentracja cukrów (procent polaryzacji).
Przedsiębiorstwo Chemirol prowadzi bowiem program "Idę po Rekord", w ramach którego eksperci przygotowują rekomendacje mające na celu stworzenie rozwiązania maksymalizującego jakość oraz wielkość plonów. Skorzystać mogą z niego rolnicy uprawiających zboża, rzepak, kukurydzę oraz buraki cukrowe. Tak właśnie postąpili państwo Rusak, co rzeczywiście przyniosło im rekord.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
"Ustanowienie Rekordu Polski było możliwe dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu naszego klienta, a my jesteśmy dumni, że tak wspaniały wynik osiągnięto w gospodarstwie, w którym zastosowano technologie z naszego autorskiego programu" - pochwaliła się firma.
Wcześniej firma m.in. przyczyniła się do ustanowienia indywidualnego rekordu gospodarstwa na największy plon kukurydzy zebranej z jednego hektara w Sulowie.