Black Friday - dzień wielkich promocji, także fałszywych. Jak nie dać się oszukać?

Black Friday (Czarny Piątek) przypada w tym roku 25 listopada. To tylko wstęp do najgorętszego dla handlu okresu związanego z gorączką zakupową przed Bożym Narodzeniem. Ekspert z portalu Strefa Biznesu radzi, jak mądrze korzystać z promocji i nie dać się oszukać.

Jak przygotować się na Black Friday i Black Week? Choć może się wydawać, że to dobry czas na przedświąteczne zakupy, zdarzają się oferty, które wcale nie są dla nas korzystne. Warto wcześniej się przygotować, by nie dać się oszukać. 

Black Friday. Przed zakupem pomyśl, przeczytaj regulamin promocji

Zakupów, zwłaszcza w Czarny Piątek, nie powinno się robić pod wpływem impulsu. Maciej Badowski z portalu Strefa Biznesu podkreśla, że ważne jest, aby czytać wszystkie regulaminy promocji, bo często informacje o zniżce są opatrzone np. gwiazdką, która zastrzega, że promocja dotyczy jakiejś konkretnej sztuki produktu albo danego rodzaju, który na przykład już jest niedostępny w sklepie.

- Zostaniemy więc zwabieni na stronę sklepu, ale nie będziemy mogli kupić danego produktu, który chcieliśmy. Natomiast jak już się tam znajdziemy, może nas skusić inny produkt, którego kupna nie planowaliśmy - mówi ekspert.

Fałszywe promocje w Black Friday. Skorzystaj z porównywarek cen, zrób listę zakupów

Dziennikarz dodaje, że wśród nieuczciwych praktyk stosowanych przez sprzedawców jest m.in. manipulowanie ceną, czyli sztuczne podwyższanie ceny wyjściowej i następnie jej obniżanie (pod hasłem promocji) do poziomu zbliżonego do ceny regularnej.

 - Warto zrobić listę rzeczy, które chcemy nabyć i z boku sobie napisać ceny, żeby później mieć jakiś odnośnik, który pozwoli sprawdzić, czy ta cena faktycznie jest tak promocyjna, jak zachęca sprzedający - radzi Badowski.

Przypomina też, że można skorzystać z którejś z internetowych porównywarek cen i w ten sposób sprawdzić, ile dany produkt kosztował wcześniej.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

Innym chwytem jest informowanie konsumenta, że dany produkt w promocyjnej cenie dostępny jest tylko w określonym czasie, na przykład w Czarny Piątek, podczas gdy nie jest to prawdą. - Celem takiego działania jest nakłonienie klienta do podjęcia natychmiastowej decyzji o zakupie. Tym samym konsument pozbawiany jest niejako możliwości dokonania świadomego wyboru - wyjaśnia Badowski.

Zakupy w internecie w Black Friday a bezpieczeństwo

Robiąc zakupy przez internet, dobrze sprawdzić, skąd pochodzi sprzedawca. Jak podkreśla w rozmowie z RMF FM prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny, gdy przedsiębiorca działa w Polsce lub w innym kraju UE, prawa nabywcy są dużo mocniej chronione.

Warto upewnić się, czy w ofercie podane są dane kontaktowe sprzedawcy i czy opis zgadza się z produktem. Dobrze sprawdzić też opinie o produkcie na niezależnych portalach, bo zdarza się, że sklepy usuwają nieprzychylne komentarze ze swojej witryny.

Dokonując przelewu lub płatności natychmiastowej, dokładnie sprawdźmy, czy nie zostaliśmy przeniesieni na fikcyjną stronę platformy płatności lub naszego banku.

Więcej o: