Leszczyna: Wolałabym, żeby PiS nie waloryzował 500 Plus. Co jest przyznane, zostawiamy

- Wolałabym, żeby PiS nie nie doprowadził w przyszłym roku do waloryzacji, czyli do podniesienia 500 plus po to, żeby wygrać wybory, bo będą robić wszystko - stwierdziła w Porannej Rozmowie Gazeta.pl Izabela Leszczyna. Posłanka PO mówiła też o progach dochodowych.

Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej, była wiceministerka finansów, była gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl. Polityczka odniosła się do obecnych wydatków rządu oraz ewentualnego ograniczania wydatków socjalnych. 

Rozmówczymi Karoliny Hytrek-Prosieckiej skrytykowała Mateusza Morawieckiego za mnożenie instytucji, za pośrednictwem których wydawane są pieniądze z budżetu. - Oni wprowadzili kilkadziesiąt nowych agencji i instytutów funduszy. To nie są już miliony, które wyrzucane są w błoto - stwierdziła.

Zobacz wideo Izabela Leszczyna gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (28.11)

Leszczyna w Gazeta.pl: Rząd zapowiada oszczędności, a wydaje miliardy

Zdaniem Izabeli Leszczyny deklaracje rządu i jego działania są rozbieżne. Z jednej strony słyszymy bowiem o zapowiedziach cięć, z drugiej zaś wydatki rosną. 

- Oni mówią, że będą oszczędzać, a jednocześnie w tym samym czasie przynoszą do Sejmu ustawę, w której rozmontowuje ją zupełnie regułę wydatkową w ustawie o finansach publicznych. I każą sejmowi in blanco zagłosować za ustawą, która mówi, że mogą wydać na armię, na świadczenia emerytalne i jeszcze na dodatki różnego rodzaju osłonowe, ale nie mówią ile - stwierdziła Izabela Leszczyna. - Czyli mogą wydać 30 miliardów, a może i 60 miliardów i po co to robią? No po to, żeby w tym roku wydać jakąś nieograniczoną ilość pieniędzy, a w przyszłym oszukiwać nie tylko nas, nie tylko Komisję Europejską, ale też rynki finansowe - stwierdziła Izabela Leszczyna.

Gościni Gazeta.pl odniosła się też do braku progów finansowych w przypadku niektórych programów osłonowych.

- Dodatki osłonowe mają być dla ludzi ubogich. Tymczasem z dodatku węglowego może skorzystać nawet poseł

- stwierdziła. - Przy tych osłonowych dodatkach powinien być próg dochodowy, no bo jak mamy walczyć z tą inflacją? Możemy tylko walczyć tak, żeby nie było tak dużo pieniądza na rynku - mówiła posłanka.

Chiny. Protest w Pekinie. 27 listopada 2022 r. Chiny topią notowania ropy naftowej. Rekord zakażeń COVID i protesty

Co z 500 Plus? Leszczyna: Nie będziemy niczego ludziom odbierać

Izabela Leszczyna była też pytana o kwestię 500 Plus. - Wolałabym, żeby PiS nie doprowadził w przyszłym roku do waloryzacji, czyli do podniesienia 500 plus po to, żeby wygrać wybory, bo będą robić wszystko. Nie wierzę w to, że będą to 500 plus ograniczać i nie wiem, czy to jest na dzisiaj najlepszy sposób - stwierdziła. 

Zapewniła też, że po wygraniu wyborów Platforma nie będzie odbierać przyznanych świadczeń. - Jeśli PiS wprowadził jakieś świadczenia socjalne ustawowo, nie będziemy z tych świadczeń rezygnować i niczego ludziom odbierać. To, co jest przyznane, zostawiamy - podkreślała Leszczyna w dalszej części rozmowy.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Izabela Leszczyna o dodatkach osłonowych: Mają być dla ludzi ubogich Izabela Leszczyna o dodatkach osłonowych: Mają być dla ludzi ubogich

Więcej o: