Do kiedy stan zagrożenia epidemicznego w Polsce? Mateusz Morawiecki wskazuje możliwy termin

Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji prasowej w szpitalu w Czeladzi. Premier odniósł się do obowiązującego w Polsce od maja stanu zagrożenia epidemicznego i podkreślił, że rząd rozważa jego zniesienie już w najbliższych tygodniach.

Stan zagrożenia epidemicznego został wprowadzony w Polsce 16 maja 2022 roku. Zastąpił on stan epidemii, który obowiązywał od 20 marca 2020 roku. Ta zmiana zaczęła obowiązywać po zmniejszaniu się liczby zachorowań oraz hospitalizacji. W dalszym ciągu jednak obowiązuje nakaz noszenia maseczek w szpitalach oraz aptekach.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy najbliższa zima może zmieść rząd PiS? Pytamy byłego rzecznika prezydenta

COVID-19. Stan zagrożenia epidemicznego może zostać zniesiony 1 stycznia 2023 roku

Podczas konferencji w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi (woj. śląskie, powiat będziński) premier Mateusz Morawiecki został zapytany o zniesienie obowiązującego stanu zagrożenia epidemicznego. Miałoby to nastąpić od 1 stycznia 2023 roku.

- Nie wykluczmy takiego rozwiązania, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy jest to ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić - przekazał Morawiecki, cytowany przez Interię. Zwrócił też uwagę, że pandemia COVID-19 już wiele razy wszystkich zaskoczyła, więc potrzebne jest zapewnienie oraz obserwacja tego, jakie decyzje podejmują inne kraje. Premier podkreślił również, że tej jesieni koronawirus nie był tak wielkim zagrożeniem. 

Protesty w Chinach Chińczycy wyszli na ulice. Protesty przeciw "zero COVID". "Ustąp, Xi Jinpingu!"

CoVID-19. Maseczki w dalszym ciągu obowiązują w szpitalach oraz aptekach

28 października 2022 r. w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja dotycząca Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Przedłużono wtedy nakaz noszenia maseczek w szpitalach oraz aptekach do 31 grudnia 2022 roku. Jako uzasadnienie podano wtedy liczbę nowych zakażeń, pomoc szpitalną udzielaną zakażonym oraz sytuację w państwach sąsiadujących z Polską.

Szczepienia Świat staje w obliczu twindemii. "Wysoki wskaźnik szczepień jest ważny"

Więcej o: