Stan zagrożenia epidemicznego został wprowadzony w Polsce 16 maja 2022 roku. Zastąpił on stan epidemii, który obowiązywał od 20 marca 2020 roku. Ta zmiana zaczęła obowiązywać po zmniejszaniu się liczby zachorowań oraz hospitalizacji. W dalszym ciągu jednak obowiązuje nakaz noszenia maseczek w szpitalach oraz aptekach.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Podczas konferencji w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi (woj. śląskie, powiat będziński) premier Mateusz Morawiecki został zapytany o zniesienie obowiązującego stanu zagrożenia epidemicznego. Miałoby to nastąpić od 1 stycznia 2023 roku.
- Nie wykluczmy takiego rozwiązania, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy jest to ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić - przekazał Morawiecki, cytowany przez Interię. Zwrócił też uwagę, że pandemia COVID-19 już wiele razy wszystkich zaskoczyła, więc potrzebne jest zapewnienie oraz obserwacja tego, jakie decyzje podejmują inne kraje. Premier podkreślił również, że tej jesieni koronawirus nie był tak wielkim zagrożeniem.
28 października 2022 r. w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja dotycząca Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Przedłużono wtedy nakaz noszenia maseczek w szpitalach oraz aptekach do 31 grudnia 2022 roku. Jako uzasadnienie podano wtedy liczbę nowych zakażeń, pomoc szpitalną udzielaną zakażonym oraz sytuację w państwach sąsiadujących z Polską.