Mundial 2022. Ile zarobi reprezentacja Polski za awans? Drużynowo mogą przegonić Igę Świątek

W środę wieczorem Polska zawalczy o awans do 1/8 mundialu. Piłkarze za sam awans na turniej w Katarze drużynowo zarobili mniej niż Iga Świątek w 2022 roku. Przejście do kolejnej fazy turnieju pozwoli jednak wyprzedzić tenisistkę.
Zobacz wideo Michniewicz zażartował z reprezentanta Polski: Ty to jesteś tylko bogaty

Na nagrody pieniężne za turniej w Katarze FIFA przygotowała 440 mln dolarów, co jest rekordową kwotą. Zwycięzca zgarnia niemal 10 proc., bo trafi do niego 42 mln dolarów. Ale pozostałe zespoły również mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki. 

Ile reprezentacja Polski zarobi na mundialu w Katarze? Ile piłkarze zarobią za awans?

Za awans do turnieju każda drużyna zarobiła 9 mln dolarów. FIFA nie przewidziała bonusów za wygrane i remisy, kolejną nagrodę otrzymają jedynie te zespoły, które awansują dalej. 

Jeśli Polska dostanie się do 1/8 finałów Mistrzostw Świata w Katarze, na konta PZPN trafią kolejne 4 mln dolarów. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Gdyby udało się awansować do ćwierćfinałów, podopieczni Czesława Michniewicza wywalczą kolejne 4 mln dolarów. Jeśli dostaną się do półfinałów, to mają zagwarantowane 25 mln dolarów za czwarte miejsce a za trzecie - 27 mln dolarów. Wicemistrzostwo świata warte jest 30 mln dolarów. 

Iga Świątek sama zarobiła tyle na turniejach

Od kilku miesięcy w sieci pojawiają się memy, w których Robert Lewandowski narzeka na sukcesy Igi Świątek. Zarobki tenisistki były przedmiotem wielu artykułów, podobnie jak teraz w przypadku piłkarzy, co skłania do ich porównania. 

Tegoroczne wygrane Świątek, m.in. w Rolandzie Garrosie i US Open, sprawiły, że tenisistka znacząco się wzbogaciła w 2022 roku. Dokładnie o 9 875 525 dolarów - podaje WTA. 

Świątek za wygrane w turniejach w 2022 roku otrzymała więc niemal 1 mln dolarów więcej niż piłkarze za awans na turniej. Jeśli chcą ją drużynowo przeskoczyć, konieczny będzie awans. 

Oczywiście, Iga Świątek zarabia na siebie, a piłkarze na związek, który decyduje później o ewentualnych premiach. Piłkarze zarabiają więc głównie na umowach z klubami. Robert Lewandowski ma otrzymywać w Barcelonie ponad 360 tysięcy euro tygodniowo, co rocznie daje ponad 18 milionów euro. 

Więcej o: