W niedzielę rano, przed meczem otwarcia na mundialu w Katarze FIFA zwołała konferencję prasową. Przybliżono na niej działania organizacji z ostatnich lat. Prezydent FIFA, Gianni Infantino pochwalił się również, że w okresie od ostatniego turnieju w Rosji w 2018 roku do końca 2022 r. przychód organizacji wyniesie 7,5 mld dolarów.
Infantino przekazał, że zgodnie z wcześniejszymi prognozami przychód miał wynosić 6,5 mld dolarów. Przez kasę FIFA przepłynie więc dodatkowy miliard dolarów.
Będziemy mogli to natychmiastowo zainwestować w piłkę nożną, zaczynając od teraz poprzez cały następny cykl będziemy mogli wspierać rozwój dyscypliny na całym świecie
- powiedział prezydent piłkarskiej federacji. Szczegóły planu inwestycji nie zostały podane.
Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Generalna sekretarz FIFA Fatma Samoura we wpisie na Twitterze poinformowała z kolei, że jeśli chodzi o kobiecą piłkę, organizacja chce ją rozwijać, skomercjalizować oraz edukować, tak by wprowadzić ją do głównego obiegu i wyeliminować mówienie o żeńskiej piłce nożnej na rzecz po prostu piłki.
Katar został wybrany na gospodarza mundialu 2 grudnia 2010 r. To pierwszy turniej piłkarskich mistrzostw świata, który odbywa się na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim. Jest to też pierwszy mundial rozgrywany jesienią.
Wybór FIFA wywołał duże kontrowersje. W 2013 roku francuski magazyn "France Football" opublikował raport z wynikami dziennikarskiego śledztwa, w którym ujawniono kulisy przyznania Katarowi organizacji Mistrzostw Świata w 2022 roku. Zdaniem dziennikarzy katarscy szejkowie "kupili" prawa do organizacji mistrzostw m.in. za obietnice zainwestowania w klub piłkarski Paris Saint-Germain.
Obawy budziły też kwestie obyczajowe. Dwa dni temu FIFA potwierdziła prohibicję na stadionach mistrzostw w Katarze. Po dyskusjach między władzami kraju-gospodarza i FIFA podjęto decyzję o sprzedaży napojów alkoholowych jedynie w strefach kibica, niektórych innych miejscach dla fanów i licencjonowanych obiektach. Punkty sprzedaży piwa, które były rozlokowane na stadionach, zostały usunięte. Kibicom sprzedaje się tam piwo bezalkoholowe. Jedynym miejscem, gdzie na stadionach można kupić alkohol, są loże, których cena zaczyna się od 22,5 tys. dolarów.
Fani piłki nożnej mogą kupić piwo w strefach kibica w Dosze, ale dopiero od 18.30 i to tylko cztery kufle na raz. Sprzedaje się je też w hotelach i restauracjach posiadających odpowiednią licencję. Kibice będący pod zbyt dużym wpływem alkoholu mają być przewożeni do specjalnych stref na pustyni, gdzie mają trzeźwieć.
Podczas rozmów przed mistrzostwami w Katarze, władze tego konserwatywnego muzułmańskiego kraju, miały akceptować złagodzenie przepisów odnośnie alkoholu. Ostatecznie jednak postawiły na swoim.