Od początku ubiegłego roku rząd pracuje nad przepisami ws. kaucji za szklane i plastikowe opakowania po napojach. Przepisy mają objąć plastikowe butelki o pojemności do trzech litrów oraz szklane o pojemności do 1,5 litra. Ponadto do przepisów dodano możliwość zwrotu puszek aluminiowych do pojemności 1 litra. Nowe przepisy wynikają z konieczności dostosowania się do unijnej dyrektywy SUP (Single Use Plastics).
System kaucyjny będzie "bezparagonowy". Zwrot opakowania nie będzie wymagał okazania rachunku potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji. Z kolei nieodebrana kaucja zostanie przekazana producentom z przeznaczeniem do wykorzystania wyłącznie na funkcjonowanie systemu.
Przepisy miały wejść w życie 1 stycznia, ale obecnie rząd celuje w pierwszy kwartał 2023 roku. Wprowadzający do obrotu opakowania zostaną zobowiązani do utworzenia systemu nie później niż 24 miesiące po wejściu w życie ustawy.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Puste butelki objęte systemem kaucyjnym będą musiały odbierać wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów. "Mniejsze jednostki handlowe mogą odbierać te opakowania i zarazem zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności" - wskazano w uzasadnieniu. Do pobierania kaucji będą zobowiązane wszystkie sklepy. Jej wysokość mają ustalać przedsiębiorcy.
Nowe regulacje oznaczają konieczność dostosowania do nich podatku VAT. We wstępnym projekcie zaproponowano zmianę przepisów o podstawie opodatkowania i zasadach wliczania do niej kaucji. Projekt dotyczy tylko butelek wielorazowego użytku, czyli jedynie wybranych butelek po piwie, w myśl obowiązujących dziś przepisów.
"Wygląda więc na to, że gdyby zmiany miały wejść w życie w zaproponowanym kształcie, to kwota kaucji za wszystkie pozostałe butelki z tworzyw sztucznych oraz puszek będzie podstawą opodatkowania przy ich sprzedaży w sklepach. W bezparagonowym systemie kaucyjnym każda większa jednostka handlowa będzie zobowiązana zwracać kaucje w kwocie brutto. I to nawet jeśli hipotetycznie nie sprzeda w danym okresie żadnych napojów w opakowaniach objętych VAT" - pisze "Rzeczpospolita". Stąd wynika natomiast konieczność zmian przepisów podatkowych w tej materii.