Gdzie wyrzucić styropian? Do którego pojemnika? Zwróć uwagę na jego rodzaj

Gdzie wyrzucić styropian? Dla nikogo nie powinno być tajemnicą, że odpowiednia segregacja śmieci jest podstawą prawidłowego dbania o środowisko. Mimo to wciąż wiele osób może mieć problem z zasadami recyklingu i prawidłowym umieszczeniem poszczególnych elementów do kosza. Wątpliwości budzi m.in. styropian - to, do którego pojemnika go wrzucimy, zależy bowiem od jego rodzaju.

Styropian to polistyren ekspandowany, czyli porowate tworzywo sztuczne, które jest uzyskiwane poprzez podgrzewanie granulek z parą wodną. Materiał ma wiele zastosowań - pakowanie posiłków na wynos, zabezpieczenia paczek, termoizolacji. Gdzie go wyrzucić?

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gazeta.pl na Spitsbergenie. Jak zmiany klimatu widać w Arktyce?

Prawidłowa segregacja odpadów. Gdzie wyrzucać styropian?

Prawidłowa segregacja powinna się opierać na pięciu frakcjach. Aby bez problemu odróżnić, do których pojemników powinny trafić poszczególne odpady, są one oznakowane kolorami:

  1. niebieskim (papier),
  2. zielonym (szkło),
  3. żółtym (metale i tworzywa sztuczne),
  4. brązowym (bioodpady),
  5. czarnym (odpady zmieszane).

Do którego pojemnika wyrzucić styropian?

  1. Styropian, który posłużył do opakowania produktów, na przykład elektroniki kupionej w markecie, będzie styropianem czystym, który podlega recyklingowi. Należy wyrzucić go do żółtego kontenera na plastik i metale.
  2. Styropian, w którym pakowane są dania na wynos, zalicza się natomiast do odpadów, które nie nadają się do ponownego przetworzenia. Zabrudzone opakowania powinny znaleźć się w odpadach zmieszanych - kontener czarny.
  3. Natomiast styropian, który został po remoncie lub budowie, powinno się oddać do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Można także wynająć firmę zajmującą się profesjonalnym wywozem odpadów.

Zmiany w ustawie o odpadach

Nowelizacja ustawy o odpadach została zatwierdzona 17.11.2021 r. "Nowe przepisy przewidują, że od 2035 r. na składowiskach będzie można przetrzymywać nie więcej niż 10 proc. odpadów komunalnych. Na lata 2025-2029 ten współczynnik został określony na maksymalnie 30 proc., a w latach 2030-2034 - na 20 proc." - podał Infor. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: