Gdzie wyrzucać żarówki? Uważaj, możesz dostać nawet 5 tys. zł kary

Gdzie wyrzucić zużyte żarówki? Wyrzucając je do zwykłego kosza na śmieci, zaszkodzimy nie tylko środowisku, ale także naszym finansom. Za złe zagospodarowanie odpadami grozi bowiem mandat w wysokości nawet 5 tys. zł.

Jeszcze do niedawna wielu Polaków nie zwracało dużej uwagi na segregację odpadów, pozbywanie się elektrośmieci czy utylizację żarówek. Obecnie mówi się na ten temat znacznie więcej, a odpowiednie kontenery ułatwiają dbanie o środowisko. Jak zutylizować źródła światła, nie narażając się przy tym na surowe konsekwencje? 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szczepański: Wszystko, co dzieje się na Antarktydzie powinno nas żywo interesować

Gdzie wyrzucać żarówki?

Żarówki halogenowe i wolframowe ze względu na nieskomplikowaną budowę i brak zagrożenia dla przyrody, możemy wyrzucić do zwykłego kosza na odpady zmieszane bez narażania się na konsekwencje. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku żarówek LED oraz świetlówek.

Świetlówki zawierają w sobie szkodliwą dla zdrowia i środowiska rtęć, która jest niebezpieczna dla środowiska. W przypadku jej rozbicia trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Tymczasem w przypadku źródeł LED powodem, dla którego musimy je oddać, jest możliwość recyklingu.

Żarówki można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub do sklepów wielkopowierzchniowych. Jeżeli wymiar źródła oświetlenia nie przekracza 25 cm, ich pracownicy mają obowiązek je od nas przyjąć. 

Nawet 5 tys. kary za złe gospodarowanie odpadami

Pozbywanie się niebezpiecznych śmieci może skutkować mandatem. Za wyrzucenie do ogólnego pojemnika na odpady zmieszane zużytych świetlówek bądź żarówek LED grozi wysoki kara. Jak wynika z przepisów dotyczących niewłaściwego gospodarowania odpadami, może wynieść nawet 5 tys. zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: