Mateusz Morawiecki o "klęsce urodzaju": W niektórych gminach składy węgla są pełne

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił w poniedziałek przemówienie w gdańskim porcie przeładunkowym. Zdaniem szefa rządu "dziś problem polega na tym, że w niektórych gminach składy węglowe [...] są już pełne". Morawiecki określił to "klęską urodzaju".

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego nie ma w tej chwili problemów z dostępnością węgla w Polsce, a w niektórych gminach place węglowe są pełne. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w gdańskim porcie przeładunkowym szef rządu zapewnił także, że cena węgla jest na poziomie podobnym do tej sprzed wzrostu inflacji.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki dotrwa na swoim stanowisku do końca kadencji? Pytamy posła PiS

Gdańsk. Morawiecki o awaryjnych dostawach węgla

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że władze są w stanie awaryjnie dostarczyć węgiel do każdej gminy. Podczas wizyty w Porcie Gdańskim premier powiedział, że przeszło 200 gmin nie podpisało umów z importerami węgla. Dodał, że mimo to każda gmina będzie mogła otrzymać paliwo. - Jeśli trzeba będzie awaryjnie dostarczyć gdzieś węgiel, to jesteśmy po to, żeby do każdej gminy dostarczyć ten węgiel - powiedział premier i zaapelował do mieszkańców, aby w razie braku węgla zwrócili się do władz lokalnych o jego dostarczenie, a rząd zorganizuje dostawy.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Morawiecki o dostępności węgla w Polsce: Mamy klęskę urodzaju

Według słów Morawieckiego zasoby węgla są obecnie większe, niż oczekiwano, a jego ceny spadają. - Dzisiaj mogę powiedzieć: mamy klęskę urodzaju. Węgiel jest wożony transportem kolejowym i samochodowym. Dziś problem polega na tym, że w niektórych gminach składy węglowe, z którymi gminy podpisały umowy, są już pełne. Tutaj czeka kilka składów pociągowych, aby móc wyjechać z węglem - mówił w Gdańsku szef rządu.

Tymczasem w najnowszej prognozie Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) Polsce może zagrażać brak węgla - szczególnie pod koniec sezonu. Sieć zaleca ciągłe monitorowanie stanu surowca w naszym kraju. 

Więcej o: