Komisja Europejska blokuje Węgrom 30 proc. środków. Budapeszt może również stracić większość KPO

Komisja Europejska podtrzymała wniosek o zamrożenie Węgrom 7,5 mld euro z unijnego budżetu. Powodem są zarzuty korupcyjne. Natomiast jeśli węgierskie KPO nie zostanie zatwierdzone do końca roku, Budapeszt straci 70 proc. z puli 5,8 mld euro.

Unijne kraje zwróciły się do Komisji Europejskiej przed kilkoma dniami o zaktualizowanie oceny dotyczącej przyjmowanych zmian w przepisach przez Budapeszt. KE swoją analizę opublikowała pod koniec listopada, a węgierski parlament przyjmował kolejne ustawy w tym tygodniu.

Viktor OrbanZielona światło dla węgierskiego KPO. Ale KE chce im zablokować 30 proc. środków

KE blokuje pieniądze dla Węgier. "Wciąż istnieje ryzyko"

Komisja, choć doceniła wysiłek Węgier, to uznała, że zmiany w przepisach są niewystarczające. "Pomimo działań podjętych przez Węgry, istnieje wciąż ryzyko dla unijnego budżetu i nie zmieniły tego ostatnie zmiany legislacyjne przyjęte przez Węgry" - napisał Johannes Hahn, komisarz do spraw budżetu, w liście do czeskiej prezydencji, podkreślając, że ocena Komisji pozostaje w mocy.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Teraz unijne kraje podejmą ostateczną decyzję. Mają na to czas do 19 grudnia. Kwestia zablokowania 30 proc. środków (7,5 mld euro) z unijnego budżetu jest w pakiecie razem z węgierskim planem odbudowy (KPO), który musi zostać zatwierdzony do końca roku - w przeciwnym razie Budapeszt straci 70 procent z puli 5,8 mld euro.

Premier Węgier Viktor OrbanWęgry zablokowały unijne pieniądze dla Ukrainy. UE pracuje nad "planem B"

Węgry blokują pomoc dla Ukrainy, teraz mogą stracić część unijnych funduszy i większość KPO

Państwa członkowskie do tej pory zwlekały z decyzjami, bo Węgry blokowały pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro. - Niestety nie możemy przyjąć pakietu w całości, ale nie rezygnujemy z naszych ambicji. Rozpoczniemy od stycznia wypłaty dla Ukrainy, będziemy szukać rozwiązania wspieranego przez 26 państw członkowskich - mówił czeski minister Zbynek Stanjura.

Z wielu stolic płyną sygnały, że bez zgody Budapesztu na pakiet tanich pożyczek dla Ukrainy, węgierski plan odbudowy nie będzie zatwierdzony w tym roku i przyjęty zostanie także wniosek dotyczący zamrożenia funduszy z unijnego budżetu.

Zobacz wideo KE rekomenduje wstrzymanie funduszy europejskich dla Węgier. Czy Polskę czeka podobny los?
Więcej o: