Komisja Europejska blokuje Węgrom 30 proc. środków. Budapeszt może również stracić większość KPO

Komisja Europejska podtrzymała wniosek o zamrożenie Węgrom 7,5 mld euro z unijnego budżetu. Powodem są zarzuty korupcyjne. Natomiast jeśli węgierskie KPO nie zostanie zatwierdzone do końca roku, Budapeszt straci 70 proc. z puli 5,8 mld euro.

Unijne kraje zwróciły się do Komisji Europejskiej przed kilkoma dniami o zaktualizowanie oceny dotyczącej przyjmowanych zmian w przepisach przez Budapeszt. KE swoją analizę opublikowała pod koniec listopada, a węgierski parlament przyjmował kolejne ustawy w tym tygodniu.

KE blokuje pieniądze dla Węgier. "Wciąż istnieje ryzyko"

Komisja, choć doceniła wysiłek Węgier, to uznała, że zmiany w przepisach są niewystarczające. "Pomimo działań podjętych przez Węgry, istnieje wciąż ryzyko dla unijnego budżetu i nie zmieniły tego ostatnie zmiany legislacyjne przyjęte przez Węgry" - napisał Johannes Hahn, komisarz do spraw budżetu, w liście do czeskiej prezydencji, podkreślając, że ocena Komisji pozostaje w mocy.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Teraz unijne kraje podejmą ostateczną decyzję. Mają na to czas do 19 grudnia. Kwestia zablokowania 30 proc. środków (7,5 mld euro) z unijnego budżetu jest w pakiecie razem z węgierskim planem odbudowy (KPO), który musi zostać zatwierdzony do końca roku - w przeciwnym razie Budapeszt straci 70 procent z puli 5,8 mld euro.

Węgry blokują pomoc dla Ukrainy, teraz mogą stracić część unijnych funduszy i większość KPO

Państwa członkowskie do tej pory zwlekały z decyzjami, bo Węgry blokowały pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro. - Niestety nie możemy przyjąć pakietu w całości, ale nie rezygnujemy z naszych ambicji. Rozpoczniemy od stycznia wypłaty dla Ukrainy, będziemy szukać rozwiązania wspieranego przez 26 państw członkowskich - mówił czeski minister Zbynek Stanjura.

Z wielu stolic płyną sygnały, że bez zgody Budapesztu na pakiet tanich pożyczek dla Ukrainy, węgierski plan odbudowy nie będzie zatwierdzony w tym roku i przyjęty zostanie także wniosek dotyczący zamrożenia funduszy z unijnego budżetu.

Zobacz wideo KE rekomenduje wstrzymanie funduszy europejskich dla Węgier. Czy Polskę czeka podobny los?
Więcej o: