Chłopaki nie płaczą, to tylko szkolenie. Pytamy, czy Polacy masowo pójdą w kamasze

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, by nawet 200 tys. Polaków przeszło szkolenie wojskowe. Kto tak naprawdę może zostać wezwany? I czy naprawdę jest się czego bać? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to płk Andrzej Kruczyński, były oficer GROM-u. Krystian Łukasik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyjaśni z kolei, czy za jednym z najgłośniejszych upadków na rynku kryptowalut nie stoi czasem pospolite oszustwo.
Zobacz wideo "Studio Biznes"

Wojsko wzywa? Ekspert wyjaśnia, o co chodzi ze szkoleniami rezerwy

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe mogą objąć nawet 200 tys. osób. Medialne doniesienia podsycone pojedynczymi świadectwami tego, że "w kamasze" idą nawet ci, którzy do tej pory z wojskiem nie mieli wiele wspólnego, zmroziły wielu Polaków. Internauci zaczęli się prześcigać w analizach dotyczących tego, kto może "pójść w kamasze". Tylko ci, którzy mają odpowiednią kategorię wojskową? Wszyscy, o ile reprezentują zawody poszukiwane przez wojsko?

Łukasz Kijek o zamieszanie związane z decyzją MON spyta eksperta. O wojskowych szkoleniach w programie "Studio Biznes" opowie płk Andrzej Kruczyński (Fundacja IBS). Były oficer GROM-u o szkoleniach rezerwistów wie niemal wszystko. 

Wizjoner czy zwykły oszust? Kontrowersje wokół króla kryptowalut

W programie nie zabraknie też tematu kryptowalut. Rynek wirtualnego pieniądza przeżył bowiem prawdziwe trzęsienie ziemi. FTX, jedna z największych giełd, na której sprzedawano i kupowano bitcoin, walutę, która istnieje jedynie jako cyfrowy zapis, nieoczekiwanie upadła. Tysiące inwestorów z dnia na dzień zostało odciętych od swoich pieniędzy. Chodzi o naprawdę duże kwoty rzędu niemal 10 mld dol. 

Sam Bankman-Fried, założyciel giełdy, we wtorek został aresztowany. Władze twierdzą, że oszukał inwestorów. Miał używać ich środków do finansowania prywatnych zakupów i niejasnych operacji na rynku kryptowalut. Czy jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli świata kryptowalut to wizjoner, czy zwykły oszust? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to Krystian Łukasik (Polski Instytut Ekonomiczny).

Nie zabraknie też tego, co w programie znaleźć można zawsze. Daniel Maikowski w ramach kolejnego odcinka Top Tech sprawdzi jak prezentuje się Lenovo Yoga Slim 7i Carbon. Będą również rozmowy o sporcie i motoryzacji. Emisja o godz. 12.00 na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: