Sam Bankman-Fried aresztowany na Bahamach. W tle wielki upadek giełdy kryptowalut FTX

Sam Bankman-Fried, założyciel giełdy kryptowalut FTX, został aresztowany na Bahamach. Byłemu miliarderowi grozi ekstradycja do Stanów Zjednoczonych - wskazuje CNBC. Do zatrzymania doszło dzień przed tym, jak Sam Bankman-Fried miał zeznawać przed amerykańskim Kongresem w sprawie upadku giełdy FTX.

"Wcześniej tego wieczoru władze Bahamów aresztowały Samuela Bankmana-Frieda na wniosek rządu USA, na podstawie zapieczętowanego aktu oskarżenia złożonego przez Południowy Dystrykt Nowego Jorku. Oczekujemy, że rano przystąpimy do otwarcia aktu oskarżenia" - przekazał w poniedziałek prokurator Damian Williams. Z kolei Ryan Pinder, prokurator generalny Bahamów wyjaśnił, że Stany Zjednoczone "prawdopodobnie zażądają ekstradycji" byłego prezesa giełdy FTX - podaje CNBC.

Sam Bankman-Fried aresztowany. Bahamy będą kontynuować własne dochodzenia regulacyjne w sprawie upadku FTX

Premier Bahamów Philip Davis powiedział w komunikacie, że Bahamy i USA mają "wspólny interes w pociągnięciu do odpowiedzialności wszystkich osób związanych z FTX, które mogły zdradzić zaufanie publiczne i złamać prawo". - Bahamy będą kontynuować własne dochodzenia regulacyjne i karne w sprawie upadku FTX, przy ciągłej współpracy swoich organów ścigania i partnerów regulacyjnych w Stanach Zjednoczonych i innych krajach - mówił.

Więcej informacji ze świata kryptowalut przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Amerykański serwis CNBC wskazuje, że byłemu miliarderowi grozi teraz ekstradycja do USA. Sam Bankman-Fried został aresztowany w poniedziałek - dzień przed tym, jak miał zeznawać przed Kongresem USA w sprawie upadku giełdy kryptowalut FTX.

Kryptowaluty. Wielki upadek giełdy FTX

W pierwszej połowie listopada raport chińskiego Binance - największej na świecie giełdy kryptowalut - wskazywał, że giełda FTX (trzecia co do wielkości na świecie) założona przez Sama Bankmana-Frieda może być podatna na kryzys płynnościowy. Szef Binance informował również o wyprzedaży zgromadzonych aktywów FTX. Ten ruch drastycznie zbił cenę kryptowalut z Bitocionem na czele, a następnie giełda FTX rozpoczęła procedurę upadłościową.

Na światło dzienne zaczęły wychodzić sekrety FTX, m.in. że Bankman-Fried przenosił środki klientów bez ich woli z giełdy FTX do funduszu Alameda Research, a także spekulował tzw. tokenami emitowanymi przez FTX. Wszystko miało charakter piramidy finansowej. Grupą FTX zainteresowała się m.in. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Departament Sprawiedliwości, a także bahamska policja i tamtejsze organy regulacyjne (na Bahamach grupa była zarejestrowana).

Zobacz wideo Kryptowaluty mają zmienić nasz świat. Tylko czy na lepsze?
Więcej o: