Fed znów podniósł stopy, ale już nie o 75 pb. Podwyżka tym razem była niższa

Amerykański Fed podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych. To mniej niż w poprzednich miesiącach, czym rezerwy federalne zakończyły czteromiesięczny cykl podwyżek o 75 pb.

Fed na poprzednich czterech posiedzeniach podnosił stopy procentowe o 75 punktów bazowych. To wynik najwyżej od 40 lat inflacji w USA. Eksperci spodziewali się, że grudniowa podwyżka będzie jednak niższa w związku ze zmniejszającą się już kolejny miesiąc inflacją. I nie pomylili się. 

Zobacz wideo Stopy procentowe powinny być dalej podnoszone? Pytamy prezesa PFR

Fed podniósł stopy procentowe o 50 pb. 

Stopy procentowe wzrosły w USA do 4,25-4,50 proc. To już szósta podwyżka stóp procentowych w cyklu.

W komunikacie Fed zwraca uwagę, że wojna Rosji w Ukrainie spowodowała utrudnienia ekonomiczne. "Wojna i powiązane z nią wydarzenia przyczyniają się do presji inflacyjnej i wpływają na globalną aktywność gospodarczą" - czytamy w komunikacie. To ostatnie posiedzenie Fed w tym roku.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Wzrost stóp procentowych mniejszy niż w poprzednich miesiącu był możliwy ze względu nie tylko na melająca inflację, ale również utrzymująca się niską (3,7 proc.) stopę bezrobocia w USA.

Inflacja w USA zwolniła

Inflacja w USA spadła w listopadzie do 7,1 proc. W październiku było to jeszcze 7,7 proc. Od wakacji, gdy wzrost cen sięgnął 9,1 proc. w ujęciu rocznym, wskaźniki spadają. 

Według raportu Departamentu Pracy ostatnie miesiące przyniosły wyraźny spadek cen paliw. W listopadzie staniały również używane samochody, opieka zdrowotna, bilety lotnicze i pokoje hotelowe. W ujęciu miesięcznym spadły również ceny mebli i energii elektrycznej.

Względem ubiegłego roku ceny jednak wzrosły - niektóre znacznie. Żywność była droższa o 12 proc., a energia o 13,7 proc. Rok do roku podrożały też paliwa - benzyna o nieco ponad 10 proc., a olej napędowy aż o 65,7 proc. Wzrostowi oparły się natomiast ceny używanych samochodów.

Więcej o: