Fuzja to proces, w którym jądra atomowe zderzają się ze sobą i - ulegając syntezie - uwalniają energię. Taka reakcja zachodzi także m.in. na Słońcu. Aby jednak uzyskać energię z syntezy jądrowej, należy podgrzać gaz złożony z dwóch izotopów wodoru, deuteru i trytu, do temperatury rzędu aż 150 mln stopni Celsjusza, to 10 razy więcej niż w jądrze Słońca. Jednym ze sposobów na osiągnięcie takich warunków jest metoda magnetycznego uwięzienia plazmy.
Więcej o tym, jak powstaje fuzja przeczytasz w poniższym artykule >>>>
Naukowcy i inżynierowie już od lat 50. XX wieku starają się okiełznać reakcję fuzji jądrowej, która pozwoli na wykorzystanie uzyskanej w ten sposób energii w przyszłych elektrowniach. W niedzielę 11 grudnia "Financial Times" doniósł o przełomie w badaniach. Potwierdziły to także źródła telewizji CNN.
Według trzech anonimowych informatorów podczas przeprowadzonego dwa tygodnie temu eksperymentu w Narodowym Laboratorium Lawrence'a w Livermore w Kalifornii, udało się dokonać przełomowego odkrycia.
"Financial Times" opisuje, że wyprodukowano około 2,5 megadżula energii, co stanowiło około 120 procent z 2,1 megadżula energii zużytej przez lasery wytwarzające energię. To wstępne wyniki analizy, ale jeśli dane się potwierdzą, będzie to pierwszy raz w historii, gdy osiągnięto zysk energetyczny.
Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
- Ten wynik jest o mile oddalony od rzeczywistego zysku energetycznego wymaganego do produkcji energii elektrycznej. Dlatego możemy powiedzieć, że jest to sukces nauki, ale daleka droga od zapewnienia użytecznej energii - studzi nastroje Tony Roulstone, z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Cambridge w rozmowie z CNN.
Mimo to amerykański Departament Energii już zapowiedział, że sekretarz Jennifer Granholm i podsekretarz ds. bezpieczeństwa nuklearnego Jill Hruby 13 grudnia na specjalnej konferencji ogłoszą "duży naukowy przełom". Nie wiadomo jednak czy będzie to konferencja dotycząca fuzji jądrowej, gdyż żadne państwowe media nie potwierdziły medialnych doniesień i nie przedstawiły konkretnego tematu konferencji.
Uzyskanie energii z fuzji jądrowej to wielka szansa dla światowej energetyki. Takie rozwiązanie wiąże się z brakiem emisji CO2 oraz odpadów promieniotwórczych. Wykorzystać do niej można także mniejsze zasoby paliwa, które starczą na dłużej. Niezbędny do wytworzenia fuzji jest bowiem deuter, który można ekstrahować z wody, a także wytwarzany z litu tryt, który znajduje się w skorupie ziemskiej. Ilość paliwa wystarczy zatem na wiele milionów lat.
Ponadto wysoka będzie efektywność energetyczna fuzji jądrowej, ponieważ z jednego kilograma paliwa termojądrowego można zapewnić ilość energii równą 10 milionom kilogramów paliwa kopalnego.