Ceny gazu. Nowa taryfa PGNiG na 2023 rok zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki

PGNiG Obrót Detaliczny poinformował, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę spółki na gaz. Spółka przypomniała przy tym, że dla uprawnionych odbiorców cena gazu w przyszłym roku ma zostać zamrożona na poziomie z tego roku.

Z ochrony taryfowej będą mogły skorzystać m.in. gospodarstwa domowe, gminy, szpitale oraz szkoły i przedszkola.

"Ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, jest kontynuacją rządowego wsparcia dla odbiorców w Polsce i służy zabezpieczeniu ich przed dalszymi skutkami kryzysu gazowego" - napisano w komunikacie PGNiG Obrót Detaliczny.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Zgodnie z jej postanowieniami w 2023 roku sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi, uprawnionymi do ochrony taryfowej, ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh, czyli dokładnie takiej, jaka była stosowana w 2022 roku" - dodano.

Zobacz wideo Ekspert: Gazu nie ma na całym świecie. Ceny będą wysokie przez lata

PGNiG: nowy rok bez podwyżek cen gazu dla uprawnionych odbiorców

URE w taryfie ustaliło cenę gazu na poziomie niespełna 650 złotych za megawatogodzinę.

"Różnica pomiędzy ceną maksymalną wynikającą z w/w ustawy, a zatwierdzoną przez Prezesa URE taryfą na paliwo gazowe dla PGNiG Obrót Detaliczny, zostanie pokryta przez rekompensaty wypłacane PGNiG Obrót Detaliczny z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny" - napisano w komunikacie. URE zatwierdził też taryfy na dystrybucję gazu.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: