W 2023 roku będzie taki termin, kiedy biorąc trzy dni wolnego można zyskać aż dziewięć dni wolnych od pracy. Innych, równie korzystnych konfiguracji, jest jednak więcej. Jak najkorzystniej wziąć urlop w 2023 roku?
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Zgodnie z przepisami, za dzień wolny w niedzielę pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. Z 13 dni ustawowo wolnych od pracy, święta w niedziele w 2023 roku przypadają 1 stycznia, 9 kwietnia i 28 maja. Święta, które wypadają w sobotę - w tym roku 11 listopada - będą musiały być "oddane" pracownikom przez pracodawcę.
Pierwsza okazja do dłuższego wolnego wypada w styczniu - święto Trzech Króli wypada bowiem w piątek 6 stycznia. Z okazji świąt Wielkanocnych tradycyjnie czeka nas dłuższy weekend, za sprawą wolnego w Poniedziałek Wielkanocny, czyli 10 kwietnia.
Dłuższy odpoczynek można zorganizować w majówkę. Biorąc dzień urlopu we wtorek 2 maja zyskujemy pięć dni wolnego od pracy. A dobierając wolne dodatkowo w czwartek i piątek - możemy liczyć na dziewięć dni odpoczynku.
Z kolei w czerwcu, biorąc urlop 9 czerwca, możemy liczyć na cztery dni odpoczynku - od 8 czerwca, gdy wypada Boże Ciało, aż do niedzieli 11 czerwca. Tyle samo dni wolnego wypadnie nam, jeśli weźmiemy wolne w poniedziałek 14 sierpnia i wykorzystamy wypadające we wtorek święto Wojska Polskiego.
1 listopada wypada w środę, dlatego biorąc dwa dni wolnego w poniedziałek i wtorek zyskujemy pięć dni wolnych od pracy. Biorąc kolejne dwa dni wolne - w czwartek i piątek, wydłużamy swój odpoczynek do dziewięciu dni. Boże Narodzenie w 2023 roku wypada korzystniej, niż w 2022 - wypada bowiem w poniedziałek i wtorek, dlatego bez brania urlopu można cieszyć się czterodniowym wolnym - o ile pracujemy w systemie od poniedziałku do piątku.