Minister ogłasza nowy program dla mieszkańców bloków, liczy na boom w fotowoltaice. Będą dopłaty

1 lutego 2023 roku rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych na blokach mieszkalnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło szczegóły nowego programu.

Szef resortu rozwoju Waldemar Buda w środę podczas konferencji przedstawił nowe "przełomowe i rewolucyjne" rozwiązanie w rozwoju fotowoltaiki w Polsce. - Program "Mój Prąd" dla budynków indywidualnych to krok pierwszy. Drugim jest nasza propozycja - rozwiązanie dla budynków wielolokalowych - mówił.

Fotowoltaika. Waldemar Buda przedstawił nowy program. Mieszkańcy bloków będą mogli produkować prąd

Mieszkańcy bloków będą mogli produkować prąd i sprzedawać go sieci. Skutkiem będą niższe rachunki. Według przykładowych założeń jeden blok mieszkalny będzie mógł w ciągu roku wyprodukować energię elektryczną o wartości około 20 tys. zł.

Mieszkańcy nie musieliby płacić za prąd zużyty w częściach wspólnych, a ich rachunki dodatkowo obniżyłyby się o 300 zł w ciągu roku. Wysokość dofinansowania wyniesie maksymalnie 50 proc. kosztów instalacji. Obejmie ono także koszty instalacji wspomagających. Przewidywany czas zwrotu inwestycji przy założeniu 50-procentowego dofinansowania to 5 lat.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Waldemar Buda zapowiedział także zmianę zasad rozliczania nadwyżek energii tak, by było to opłacalne dla prosumentów. Zmiana oznaczałaby zwrot wartości całej przekazanej do sieci energii elektrycznej.

- Liczymy, że prosument lokatorski w ciągu kilku lat spowoduje dalszy boom w fotowoltaice. Nie ma powodu, by z zielonej energii OZE nie korzystały budynki wielorodzinne. Przeznaczymy na to pół miliarda zł z prefinansowania KPO - mówił Buda.

Czeka nas boom w fotowoltaice? Rząd zapowiada dofinansowania

W komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii wyjaśniono, że rząd wprowadzi instytucję prosumenta lokatorskiego:

  • zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej;
  • autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej;
  • całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela;
  • przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby;
  • prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie pokryje:

  • zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii;
  • modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc.;
  • instalacje wspomagające, tj. magazyny energii, pompy ciepła itp.
Zobacz wideo Czopek: W słoneczne i wietrzne dni, widzimy spadki cen energii o kilkaset złotych
Więcej o: