Legitymacje dla emerytów będą w formie elektronicznej. ZUS szykuje zmiany od 2023 roku

Emeryci lub renciści nie będą musieli od 1 stycznia 2023 mieć przy sobie legitymacji, aby uzyskać zniżkę. W przyszłym roku wystarczy ich elektroniczny odpowiednik dostępny w aplikacji mObywatel. Elektroniczna legitymacja będzie miała te same uprawnienia co plastikowa.

Emerytom oraz rencistom przysługują liczne zniżki i ulgi. Prawo do nich musi być poświadczone plastikową legitymacją, która jest standardowym, prostokątnym dokumentem. Od paru lat rząd rozwija jednak cyfrowe dokumenty państwowe. Od przyszłego roku elektronicznie zacznie funkcjonować także legitymacja seniora.  

Zobacz wideo Izabela Leszczyna o emeryturach stażowych i pomyśle PO

Legitymacje dla emerytów będą w formie elektronicznej

Za opracowanie mLegitymacji odpowiada resort Marleny Maląg, czyli Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W projekcie rozporządzenia wprowadzającego ten dokument czytamy, że "ze względu na wzrost poziomu informatyzacji społeczeństwa i użytkowników usług cyfrowych, zasadnym jest rozszerzenie zakresu stosowania publicznej aplikacji mobilnej przez wprowadzenie usługi mLegitymacja emeryta-rencisty". 

Z elektronicznej wersji będzie korzystać każdy senior, który po 1 stycznia 2023 r. odejdzie na emeryturę lub rentę. Jeżeli jednak uprawniony do tego emeryt będzie chciał posiadać obydwie wersje, musi złożyć wniosek w ZUS o wersję plastikową. Legitymację elektroniczną będą mogli także pobrać emeryci, którzy posiadają ją w formie plastikowej - informuje "Rzeczpospolita".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

mLegitymacja - jak założyć?

mLegitymacja będzie częścią aplikacji mObywatel. Aby uzyskać dostęp do elektronicznej wersji legitymacji, należy uruchomić wspomnianą aplikację i  wybrać opcje "dodaj dokument". Następnie na wyświetlonej liście powinno się pojawić hasło: "legitymacja emeryta-rencisty". Wcześniej w aplikacji należy potwierdzić swoją tożsamość za pośrednictwem dowodu osobistego.  

Warto podkreślić, że legitymacja elektroniczna zapewnia te sama prawa i zniżki, co jej plastikowa wersja. Oznacza to, że pokazując dokument w aplikacji, emeryci mogą m.in. taniej kupić bilet w autobusie, czy leki w aptece.

Więcej o: