BLIK będzie jedną z form płatności przy rozliczaniu PIT-u. Zmiany w 2023 roku

BLIK w 2023 roku będzie jedną z dostępnych form płatności do rozliczenia rocznego podatku PIT dla osób fizycznych i przedsiębiorców. To duże ułatwienie, ale poza nim podatników czeka szereg zmian związanych z Polskim Ładem 2.0, według którego będzie można się rozliczyć w przyszłym roku.

Polski Ład, czyli wielkie zmiany podatkowe weszły w życie z początkiem 2022 roku. Następnie rząd wprowadził korekty, w tym m.in. usunął ulgę dla klasy średniej. Reforma pod nazwą Polski Ład 2.0 została wprowadzona 1 lipca 2022 roku. Zmiany wpłyną na deklaracje PIT, które będziemy mogli składać od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. 

Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało

Rozliczenie PIT za pomocą BLIK-a

Równocześnie znowelizowano ustawę o podatku akcyzowym, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę we wtorek 20 grudnia tego roku i wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku. A z nią kolejne zmiany.  

"Rozszerzona zostanie możliwość działania podatników przy użyciu systemu e-Urząd Skarbowy (doręczanie i płatność BLIK)" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Oznacza to, że w przyszłym roku będzie można uregulować zobowiązania podatkowe w zakresie rozliczenia PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy w tym Twój e-PIT za pomocą BLIK-a. Rozwiązanie to będzie dotyczyć zarówno osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorców. Płatności BLIK będzie dostępna w rozliczeniach PIT (PIT28, PIT36, PIT 37, PIT38, PIT39) - przytacza komunikat resortu finansów TVN.  

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład wprowadził nowe ulgi podatkowe 

Kolejne nowości, z których będzie można skorzystać przy rozliczaniu PIT w 2023 roku to ulgi podatkowe. Polski Ład wprowadził bowiem nowe ulgi, a niektóre usunął (np. ulgę dla klasy średniej). 

Oto niektóre nowe ulgi podatkowe, które pojawiły się dzięki tej reformie podatkowej

  • Ulga na robotyzację - podatnik może odliczyć wydatki na zakup robotów, maszyn i urządzeń peryferyjnych, w tym oprogramowania, i wartości niematerialnych i prawnych. Ulgę można zastosować w roku podatkowym poniesienia wydatków lub w jednym z sześciu kolejnych lat, obowiązuje 100 proc. wydatków zaliczonych do kosztów podatkowych; 
  • ulga na zabytki (tzw. Pałacyk Plus) - 50 proc. wydatku, w przypadku zakupu nieruchomości do kwoty 500 tys. zł; 
  • ulga na stworzenie nowego produktu - 30 proc. sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek max. 10 proc. dochodu z działalności gospodarczej; 
  • ulga na terminal płatniczy - przysługuje na urządzenie umożliwiające dokonywanie płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego (1000-2000-2500 zł rocznie przez dwa lata). Limit zależny od obowiązku korzystania z kasy rejestrującej (fiskalnej). 
Więcej o: