Kredyt bez WIBOR-u? Sąd uchylił postanowienie. Rata "wzrosła" o 5 tys. zł

Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił zażalenie banku i uchylił przełomowe postawienie z listopada o zawieszeniu spłaty WIBOR-u. To oznacza, że klient banku nadal będzie musiał płacić raty kredytu na dotychczasowych zasadach, czyli kwotę 6,7 tys. zł, zamiast ok. 1,7 tys. zł po "odwiborowaniu".

W listopadzie Sąd Okręgowy w Katowicach wydał przełomowe postanowienie w sprawie kredytu złotowego. "Złotówkowy kredyt hipoteczny został całkowicie pozbawiony WIBOR-u. Dzięki temu rata tego kredytu zmniejszy się z blisko 6,7 tys. zł do około 1,7 tys. zł. Bank nie ma prawa do doliczania do oprocentowania WIBOR-u" - informowała Kancelaria Prawna Radosław Górski i Wspólnicy.

Miała być rewolucja, ale sąd uwzględnił zażalenie banku. Kredyt znów z WIBOR-em

Należy jednak podkreślić, że chodziło o tzw. zabezpieczenie powództwa. To oznacza, że rata kredytu faktycznie spadła o 5 tys. zł, ale tylko do czasu prawomocnego zakończenia sprawy. - Nie jest to wyrok sądu ani żadne przesądzenie przez sąd o usunięciu WIBOR-u. To jest postanowienie o zabezpieczeniu, które czasowo reguluje, w jaki sposób zobowiązanie będące przedmiotem sporu ma być regulowane do czasu zakończenia procesu - tłumaczył w rozmowie z Gazeta.pl Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

W piątek nastąpił zwrot w tej sprawie. Kancelaria Prawna Radosław Górski i Wspólnicy powiadomiła, że Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił zażalenie banku na wcześniejsze postanowienie i uchylił postawienie o zawieszeniu spłaty WIBOR-u. "Jeden z sędziów Sądu Okręgowego w Katowicach opowiedział się więc za udzieleniem zabezpieczenia, ale innego zdania był sędzia tego samego sądu, który rozpoznawał zażalenie" - czytamy w komunikacie kancelarii. Sąd podjął taką decyzję 22 grudnia.

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co to oznacza? "Postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia nie istnieje w obrocie prawnym i nie wywiera skutków. W związku z tym kredytobiorcy zobowiązani są do dokonywania dalszej spłaty kredytu na dotychczasowych zasadach, czyli z uwzględnieniem kluczowego wskaźnika referencyjnego WIBOR w racie kredytu" - wyjaśnił w komunikacie Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP.

Więcej na temat sprawy kredytu i WIBOR-u pisaliśmy w poniższym artykule:

Zobacz wideo Rewolucja na rynku kredytowym? Rząd zapowiada konkretny program
Więcej o: