"Cuda na Orlenie". Hurtowe ceny paliw spadły z dnia na dzień o kilkaset złotych. Moment nieprzypadkowy

Hurtowe ceny paliw publikowane przez Orlen spadły w sobotę o kilkaset złotych. Eksperci wskazują jednak, że kierowcy nie mają powodów do radości. Od 1 stycznia wzrośnie bowiem stawka podatku VAT.

PKN Orlen podał na swojej stronie internetowej, że w sobotę 31 grudnia hurtowa cena benzyny bezołowiowej - Eurosuper 95 wynosi 5 245 zł za metr sześcienny.

Jeszcze dzień wcześniej - w piątek 30 grudnia - było to 5 936 zł. A to oznacza spadek o niemal 700 zł w ciągu jednego dnia.

To najniższa cena od 26 lutego, kiedy hurtowa cena wynosiła 5 238 zł.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Potaniała też benzyna bezołowiowa - Super Plus 98. W sobotę kosztowała 5 543 zł za m3 (dzień wcześniej 6 265 zł). Za metr sześcienny oleju napędowego Ekodiesel 31 grudnia trzeba było zapłacić 6 057 zł (w piątek 6 895 zł).

Zobacz wideo Rewolucja na rynku kredytowym? Rząd zapowiada konkretny program

Orlen obniżył hurtowe ceny paliw. "Cuda"

Eksperci wskazują, że tak nagły spadek cen jest chwilowy i wynika ze zmian, które wchodzą w życie 1 stycznia. Od nowego roku stawka VAT na paliwa wraca do 23 proc. (z 8 proc.).

"Cuda na Orlenie. Dziś hurtowe ceny 95, 98 i ON na Orlenie potaniały z dnia na dzień o 12 proc. A złoty i ropa bez zmian. Jutro VAT na paliwo rośnie z 8 proc. na 23 proc. I jak dziś obniżą, a jutro dodadzą VAT, to wyjdzie na to samo. Kierowcy przepłacali 700 zł na tonie?" - skomentował na Twitterze analityk Rafał Mundry.

"Orlen obniżył nagle hurtowe ceny paliw. Cena m3 benzyny Eurosuper 95 spadła do 5245 zł w sobotę z 5936 zł w piątek. Z kolei cena oleju napędowego została obniżona do 6057 zł z 6895 zł. Wszystko ma miejsce w przeddzień powrotu starego opodatkowania" - zwrócił uwagę Jakub Wiech z Defence24.pl.

Orlen nie odniósł się w sobotę do tej kwestii w mediach społecznościowych, nie wydał również komunikatu.

Jak wskazuje spółka na swojej stronie internetowej, na wysokość cen hurtowych paliw wpływają m.in. podatki i opłaty nakładane na paliwa, ceny ropy naftowej, kurs dolara i "warunki na rynku krajowym kształtowane przez konkurencję".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: