Morawiecki: Ceny kredytów są za wysokie, powinny być niższe. Dlatego apelujemy do decydentów

- Ceny kredytów w Polsce są za wysokie, powinny być niższe - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Mówił, że różnica między marżą depozytową a marżą kredytową, w tym na kredyty hipoteczne, nie powinna być tak wysoka.

Mateusz Morawiecki w poniedziałkowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku odpowiedział na pytanie internauty, który mówił o drogich kredytach. Szef rządu przyznał, że kredyty w Polsce rzeczywiście są drogie.

Mieszkania Wynajem mieszkania droższy nawet o 43 proc. "Brakuje mieszkań na wynajem"

Mateusz Morawiecki: Kredyty są za drogie. Apelujemy o to, aby spread nie był tak wysoki

- Nie wiem, czy [kredyty hipoteczne - przyp. red.] są najdroższe, ale załóżmy, że jedne z najdroższych w Europie. Wraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim podnosimy tę kwestię w bezpośrednich rozmowach z decydentami - mówił Morawiecki.

- Szanując oczywiście ład korporacyjny, szanując wszystkich decydentów, ale apelujemy o to, aby ten spread pomiędzy marżą depozytową a marżą kredytową, w tym na kredyty hipoteczne, nie był tak wysoki - dodał.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Premier powiedział, że "zna ten świat doskonale". Przypomniał, że przez blisko 10 lat był prezesem banku, ale "takich spreadów [jak obecnie - przyp. red.] nie pamiętam".

Kredyty hipoteczne i WIBOR. Kredyt bez WIBOR-u? Sąd uchylił postanowienie. Rata "wzrosła" o 5 tys. zł

- Takich wielkich rozdźwięków pomiędzy zerowymi de facto stopami procentowymi [...] między oprocentowaniem depozytów a oprocentowaniem kredytów. Takich czasów nie pamiętam - zaznaczył. - Zgadzam się, ceny kredytów są za wysokie, powinny być niższe - mówił Morawiecki. Przypomniał, że rząd wyszedł z inicjatywą i przedstawił program "Pierwsze Mieszkanie".

Program "Pierwsze Mieszkanie". Rząd oferuje tańsze kredyty

W połowie grudnia rząd ogłosił program "Pierwsze Mieszkanie". Jest to oferta tańszych kredytów, skierowana do osób, które nie ukończyły 45. roku życia.

- Maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, a 600 tys. zł przy co najmniej dwóch osobach. Wkład własny nie jest wymagany - mówił szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Waldemar Buda. - Dopłata do kredytu będzie trwała 10 lat. W programie nie ma limitu powierzchni mieszkania - tłumaczył podczas konferencji prasowej.

Waldemar Buda przedstawił też inne warunki programu. - Oprocentowanie kredytu [wyniesie - red.] 2 proc., będzie stałe, zmienna będzie wysokość raty. Przez ostatnie 10 lat spłaty kredytu będzie stała wysokość raty. Dzięki temu programowi zdolność kredytowa Polaków rośnie o około 20 proc. - podkreślał.

Minister wyjaśnił także, że program "Pierwsze Mieszkanie" jest przeznaczony dla osób, "które zakupią swoje pierwsze mieszkanie lub dla rodziców dziecka powyżej 13. roku życia".  - Proponujemy system, który odpowie na potrzeby mieszkaniowe w krótszej i dłuższej perspektywie - mówił.

Waldemar Buda "Pierwsze Mieszkanie". Rząd proponuje najtańsze kredyty w historii

Więcej o: