Morawiecki: Sami nie zamierzamy przekazywać Ukrainie czołgów Leopard

- Bez szerszej koalicji my sami jako Polska nie zamierzamy teraz przekazywać czołgów - wyjaśnił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Mowa o czołgach Leopard 2, które według doniesień medialnych, Polska ma chcieć przekazać armii ukraińskiej. Zapowiedział także utworzenie specjalnej kolacji ds. broni ciężkiej.

Polska rozważa przekazanie armii ukraińskiej czołgów Leopard 2 - takie informacje przekazał w czwartek 5 stycznia "Wall Street Journal". Premier Mateusz Morawiecki skomentował te doniesienia podczas konferencji prasowej w Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie WPL Okęcie.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: W sprawie Patriotów wiarygodny był tylko pierwszy wpis Błaszczaka

Polska sama nie przekaże Ukrainie czołgów Leopard

My sami naszych kolejnych czołgów nie zamierzamy przekazywać. Bez szerszej koalicji jako Polska nie zamierzamy teraz przekazywać tych czołgów

- mówił na konferencji Mateusz Morawiecki

Premier zapowiedział jednak, że wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą prowadzi rozmowy nt. stworzenia szerszej koalicji pastw, które będą przekazywać Ukrainie ciężki sprzęt. W tej sprawie mają toczyć się już rozmowy.

Premier mówił, iż rozmawiał w tej sprawie parę tygodni temu w Brukseli między innymi z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. - W ciągu kilku najbliższych dni powinniśmy już coś więcej w tej kwestii wiedzieć - przekazał.

Szef rządu powiedział, że zabiegi dyplomatyczne Polski przyczyniły się do przekazania Ukrainie najpotrzebniejszego ciężkiego sprzętu przez Zachód. Chodzi m. in. o zestawy obrony powietrznej Patriot. Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska stara się przekonywać sojuszników do przekazania Ukraińcom jak największej ilości ciężkiego uzbrojenia.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czołgi Leopard byłby bardzo przydatne dla Ukrainy

Informacje o planach przekazania czołgów przez Polskę podał "Wall Street Journal", powołując się na anonimowego polskiego dyplomatę. Doniesienia dziennika miał potwierdzić również czeski dyplomata zaangażowany w wysyłkę broni Ukraińcom.   

Jak opisuje "Wall Street Journal", "leopardy są znacznie lepiej opancerzone i lepiej chronione przed bronią przeciwpancerną niż pojazdy oferowane do tej pory przez Francję, Niemcy i USA".    

Więcej o: