Nie żyje Paweł Kamniew. Był twórcą rosyjskiego systemu rakietowego Kalibr

Paweł Kamniew zmarł w wieku 86 lat - poinformował koncern Almaz-Antey East Kazachstan. Kamniew był twórcą rosyjskiego systemu uzbrojenia Kalibr i brał czynny udział w rozwoju wielu systemów rakietowych Rosji. To trzeci zgon wysoko postawionego urzędnika "przemysłu obronnego" w Rosji w ciągu dwóch tygodni.
Zobacz wideo Czemu Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Ukrainie?

Nie żyje Paweł Kamniew

W oficjalnym komunikacie koncernu Almaz-Antey East Kazachstan, w którym pracował Paweł Kamniew, napisano, że konstruktor "był jednym z filarów krajowego kompleksu wojskowo-przemysłowego, naukowcem w dziedzinie nauki o rakietach". Podkreślano też, że "brał czynny udział w rozwoju wielu systemów rakietowych, kierował naukowo-technicznie najważniejszymi pracami nad stworzeniem i modernizacją dziesiątek broni rakietowych". 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Rosyjskie media nie podają powodu śmierci.  

System Kalibr - co to?

Kalibr to system rosyjskich pocisków manewrujących dalekiego zasięgu, opracowany przez Biuro Konstrukcyjne Novator (koncern JSC VKO Almaz-Antey), w który wyposażone są współczesne rosyjskie okręty i łodzie podwodne.

W jego skład wchodzą też przeciwokrętowe pociski manewrujące (3M54), pociski manewrujące przeznaczone do zwalczania celów lądowych (3M14) oraz rakietotorpedy do zwalczania okrętów podwodnych (91R).

Trzeci zgon wysoko postawionego urzędnika "przemysłu obronnego"

"The Moscow Times" zauważa, że to trzeci zgon wysoko postawionego urzędnika pracującego nad obronnością Rosji w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Wcześniej informowano o śmierci Aleksieja Masłowa, specjalnego przedstawiciela ds. współpracy wojskowo-technicznej Uralvagonzawodu (największego rosyjskiego producenta czołgów) oraz Aleksander Buzakow, dyrektor generalny Stoczni Admiralicji, najstarszego i jednego z największych przedsiębiorstw stoczniowych w Rosji. 

Więcej o: