Podatek od sprzedaży na Vinted. Kto musi zapłacić za handel ubraniami?

Osoby, które sprzedają ubrania za pomocą Vinted, muszą odprowadzić podatek. Podobny obowiązek mają użytkownicy Allegro. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Kto powinien się skontaktować z Urzędem Skarbowym? Wyjaśniamy.

Vinted to założona w 2008 roku na Litwie platforma przeznaczona do sprzedaży ubrań. Ten internetowy second-hand cieszy się ogromną i stale rosnącą popularnością. Obecnie klienci z Polski mogą prowadzić handel już nie tylko krajowy, ale również z użytkownikami m.in. ze Szwecji, Czech czy Słowacji.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że są zobowiązani do odprowadzenia podatku od sprzedaży. Na stronie Vinted widnieje informacja, którą skierowano do osób sprzedających ubrania na tej platformie:

Jeśli sprzedałaś dużą liczbę rzeczy na Vinted, skontaktuj się z lokalnym Urzędem Skarbowym, by uzyskać informacje na temat podatków, które trzeba zapłacić. Zazwyczaj przy zarobieniu większej kwoty ze sprzedaży należy zapłacić podatek dochodowy

Vinted. Kto musi zapłacić podatek od sprzedaży?

Podatek od sprzedaży na Vinted dotyczy zatem osób, które regularnie zarabiają na sprzedaży ubrań w tym serwisie z tytułu handlu prywatnego. Chodzi np. o osoby, które odwiedzają stacjonarne second-handy, robią tam duże zakupy, a następnie sprzedają ubrania z zyskiem na Vinted. Natomiast osoby, które sporadycznie sprzedają swoje ubrania, nie muszą się martwić.

Allegro - podatek od sprzedaży

O podobnych regulacjach przypomina także Allegro. Platforma wyjaśnia, że: "każda firma, czyli przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna, ma zazwyczaj obowiązek rozliczać się z Urzędem Skarbowym ze swoich dochodów, bez względu na źródło ich pochodzenia. Dotyczy to także sprzedaży poprzez Allegro". 

Platforma uzupełnia, że "przy prowadzeniu działalności zarobkowej, w przypadku przekroczenia progu 200 000 zł należy rejestrować się dla celów podatku VAT. Jeśli sprzedajesz na wielu kontach, należy wziąć pod uwagę łączną sprzedaż na wszystkich Twoich kontach".

Podatek od sprzedaży w internecie 

Przypomnijmy, że w lipcu zeszłego roku Ministerstwie Finansów mówiło o zmianach, które według unijnej dyrektywy DAC7 miały zostać przyjęte do grudnia 2022 roku. Według niej operatorzy platform cyfrowych takich jak właśnie Allegro czy Vinted są zobligowani do przesyłania danych sprzedawców oraz wysokość osiągniętego przez nich przychodu do Urzędu Skarbowego.

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy
Więcej o: