Premier Mateusz Morawiecki kupił sobie za 4,6 mln zł obligacje skarbowe. I nieźle na nich zarobił

Premier Mateusz Morawiecki kupił w 2021 roku obligacje skarbowe. Zainwestował w nie ponad 4,6 mln złotych. Ile dokładnie szef polskiego rządu mógł na nich zarobić? Więcej niż większość Polaków zarabia pracując przez cały rok.

Premier Mateusz Morawiecki kupił obligacje pod koniec grudnia 2021 roku. Michał Sadrak z portalu obligacje.pl w rozmowie z TVN24 wyliczył, ile dokładnie premier Morawiecki mógł na nich zarobić.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Grabowski o pracy z Morawieckim w Radzie Gospodarczej: Nie ma wykształcenia ekonomicznego

Obligacje Mateusza Morawieckiego. Ile premier zarobił na obligacjach skarbowych?

Według oświadczenia majątkowego szefa rządu Mateusza Morawieckiego, które zostało opublikowane w zeszłym roku, w 2021 r. jego oszczędności pieniężne wyniosły blisko 56 tys. zł. Suma ta jest znacznie niższa niż oszczędności w ubiegłych latach, ponieważ premier zainwestował w polskie obligacje. Jak informuje TVN24, premier nabył obligacje oszczędnościowe oparte o WIBOR (3-letnie) oraz te, które zakładają, że w ciągu pierwszego roku oprocentowanie wynosi 1,3 proc., a następnie opiera się o wskaźnik inflacji z poprzedniego okresu (4-letnie). W każde z nich premier zainwestował równą sumę  2,3 mln zł.

O swoich obligacjach premier opowiedział w czerwcu 2022 r., pół roku po ich zakupie, w jednym z odcinków Przygód Przedsiębiorców na kanale YouTube. - Bardzo zachęcałem, zachęcam i jeszcze raz będę zachęcał zawsze Polaków do kupowania polskich obligacji. One są bezpieczne, a przede wszystkim to jest też dobrze dla państwa polskiego, jeżeli Polacy kupują polskie obligacje - powiedział Morawiecki.

 

Premier odniósł się w programie również do zarzutów opozycji: że lokując oszczędności w obligacjach skarbu państwa w zeszłym roku, mógł wiedzieć, że inflacja będzie tak wysoka. - Skąd miałem wiedzieć, czy ja jestem jasnowidzem? Czy ktokolwiek na świecie przewidział to, co się dzieje w tym roku, w zeszłym roku? Każdy, kto się interesuje ekonomią, wie doskonale, że jest to niemożliwe. (...). Nawet mi przez głowę nie przeszło w zeszłym roku, kiedy inwestowałem w obligacje, że najbezpieczniejsza, najbardziej normalna, taka, do której zachęcam, inwestycja, może być przedmiotem ataku - powiedział Morawiecki.

Obligacje w 2022 rokuObligacje znów pobiły rekord. Prawie 60 mld zł. Kolejny rok ze wzrostem

Ile Mateusz Morawiecki zarobił na swoich obligacjach?

Według obliczeń Michała Sadraka z obligacje.pl wysokość odsetek możemy obliczyć na podstawie listów emisyjnych dla serii TOZ1224 oraz COI1225 - przekazuje TVN24. W związku z tym, że premier zakupił obligacje z końcem grudnia, mógł otrzymać około 119 tys. złotych odsetek za ubiegły rok - wynika z obliczeń Sadraka. To jednak kwota przed potrąceniem tzw. podatku Belki, zatem w rzeczywistości jest to 96,4 tys. na rękę.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Stracili na obligacjach Getin Noble Bank oszczędności życia

Więcej o: