Deweloperzy: Ludzie będą chcieli zainwestować w mieszkania, a ich na rynku nie będzie

Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że w bieżącym roku liczba rozpoczętych budów mieszkań spadnie aż o połowę w porównaniu do 2021 roku. Zdaniem organizacji poprawę sytuacji na rynku może przynieść projektowany przez rząd program "Pierwsze Mieszkanie".

Przewodnicząca rady Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD), architektka Dorota Jarodzka-Śródka powiedziała, że z powodu spadku sprzedaży część deweloperów ograniczyła liczbę nowych inwestycji. W ocenie PZFD mniejszy popyt to efekt wysokiej inflacji i spadku zdolności kredytowej Polaków.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii Nieruchomości i "podatek 5 plus". Buda komentuje zapowiedzi premiera

Nieruchomości. Przewodnicząca rady PZFD: Będzie brak podaży na rynku

Dorota Jarodzka-Śródka uważa, że skutki będą widoczne dla konsumentów za kilka lat w postaci mniejszej liczby lokali. - To będzie brak podaży na rynku, czyli nawet gdyby szczęśliwie okazało się, że przyjdą dobre czasy, inflacja się zmniejszy, a ludzie będą chcieli zainwestować w mieszkania, to ich po prostu na rynku nie będzie - dodała przewodnicząca rady PZFD.

W połowie grudnia ubiegłego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło założenia nowego programu "Pierwsze Mieszkanie". Projekt zakłada dopłaty do kredytu hipotecznego przez 10 lat i utworzenie specjalnych kont oszczędnościowych. Dorota Jarodzka-Śródka powiedziała, że związek pozytywnie ocenia wstępne założenia projektu, ale czeka na jego finalną wersję.

Mieszkania (zdjęcie ilustracyjne) Rząd zakaże mikromieszkań? PZFD: To nie patodeweloperzy są problemem

- To na pewno wymaga jeszcze dopracowania, ale w tym też upatrujemy dwóch rzeczy - rozwiązania problemu dla części klientów, żeby mogli w ogóle zakupić to pierwsze mieszkanie i wydaje się, że jest tutaj bardzo sprawiedliwie postawiony temat - mówiła przewodnicząca rady PZFD. - Liczymy również na pewne ożywienie w naszej sprzedaży, jeżeli ten program zostanie doprecyzowany i wprowadzony - dodała Dorota Jarodzka-Śródka.

Rynek mieszkaniowy ma problem. "Mniejsi deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji"

W związku z sytuacją na rynku mieszkaniowym niektórzy deweloperzy będą dywersyfikować swoją działalność, na przykład inwestując w mieszkania na wynajem długoterminowy. - Z kolei mniejsi deweloperzy po prostu nie rozpoczynają nowych inwestycji i niestety redukują swoje zasoby, bo nie chcą doprowadzać do sytuacji, w której podejmą się pewnych zobowiązań, z których nie będą w stanie się wywiązać - mówiła architektka. Przewodnicząca rady PZFD dodała, że w ocenie organizacji sytuacja na rynku jest trudna, zwłaszcza w kwestii kosztów robocizny i materiałów.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W 2021 roku polscy deweloperzy rozpoczęli budowę 166 tysięcy mieszkań. W tym roku - według analiz przygotowanych przez firmę JLL na zlecenie PZFD - będzie to 70 tysięcy lokali.

Józef Wojciechowski Domy na raty bez banków? Miliarder ujawnił nowy pomysł

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci

Zobacz wideo Gettoizacja osiedli to coraz większy problem. Czy grodzenie osiedli zapewnia bezpieczeństwo?
Więcej o: