Davos. Ultrabogacze: "Opodatkujcie nas". Apel do rządów, by wprowadzili podatki majątkowe

Milionerzy oraz miliarderzy wystosowali list do rządzących. Domagają się w nim opodatkowania najbogatszych. Dane z raportu Oxfam są bowiem druzgocące i wynika z nich, że tego rodzaju daniny trzeba wprowadzić jak najszybciej.

205 milionerów i miliarderów podpisało list, w którym wzywają światowych liderów obecnych na Forum Ekonomicznym w Davos do opodatkowania osób takich jak oni. Wśród sygnatariuszy znalazła się dziedziczka Disneya, Abigail Disney i hollywoodzki aktor, odtwórca roli Hulka, Mark Ruffalo. 

Zobacz wideo Nas nie stać na mieszkanie, a Musk przejmuje Twittera. Zobacz jak [Next Station]

Davos. Bogacze apelują, by ich opodatkować

Jak czytamy w liście, omówienie "współpracy w podzielonym świecie" w Davos mija się z celem, jeśli rządzący nie podważają przyczyn tego podziału. Sygnatariusze piszą, że żyjemy w świecie ekstremów: rosnącego ubóstwa i nierówności ekonomicznych. antydemokratycznych nacjonalizmów czy ekstremalnej pogody i ekologicznego upadku. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

"Ekstrema się niewydolne, często groźne i rzadko tolerowane przez długi czas. Więc dlaczego w czasach tak wielu kryzysów wciąż akceptujecie ekstremalne bogactwo?"- pytają podpisane pod dokumentem osoby.

Rozwiązanie jest dla wszystkich oczywiste. Wy, nasi światowi przedstawiciele, musicie opodatkować nas, ultrabogaczy, i musicie zrobić to teraz

- czytamy dalej. Jak dodają, to inwestycja w nasze wspólne dobro. 

Bogaci coraz bogatsi

Sygnatariusze listu zwracają uwagę na to, że na przestrzeni ostatnich dekad wciąż powtarza się historia o majątkach, które płyną do bogaczy. Dodają, że proces przyśpieszyła pandemia, w trakcie której 10 najbogatszych ludzi świata podwoiło majątek, podczas gdy 99 proc. widziało, jak ich przychody spadają. 

Takie wnioski płyną z kolejnego raportu Oxfam na temat nierówności majątkowych. Wynika z niego, że do 1 proc. najbogatszych trafiło 26 bilionów dol. majątku wygenerowanego od początku pandemii do końca 2021 roku. To aż 63 proc. całego nowego majątku, pozostałe 37 proc. trafiło do 99 proc. ludzi na świecie. Oxfam w związku z tym po raz kolejny nawołuje do opodatkowania najbogatszych. 

Więcej o: