Mały ZUS plus. Ostatnie dni na złożenie dokumentów. Oszczędność na składkach może przejść koło nosa

Przedsiębiorcy, których przychód nie przekroczył w 2022 roku - 120 tys. zł będą mogli skorzystać z tzw. programu Mały ZUS plus. To ulga, która uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS przypomina jednak, że aby z niej skorzystać, należy dopełnić odpowiednich formalności, a czas na nie powoli dobiega końca.

Mały ZUS kierowany jest do przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. "Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni" - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Mały ZUS plus - co to? Jak działa ulga?

Oznacza to, że prowadząc działalność gospodarczą - można opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od dochodów z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, czyli za 2022 r. 

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tej z ulgi w 2023 r., muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 lub 0592. ZUS przypomina, że mają na to czas do 31 stycznia 2023 roku.  

Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mały ZUS plus - do kiedy złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek?

Natomiast osoby, które korzystały z Małego ZUS-u plus w 2022 r. i wciąż spełniają warunki w 2023 r., nie muszą zgłaszać się ponownie, a skorzystają z ulgi w sposób automatyczny. Podkreślamy również, że ulga nie przysługuje osobom, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą

Z Małego ZUS-u można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. 

Więcej o: