Centralny Port Komunikacyjny kupuje akcje spółki Torpol. Kurs na giełdzie mocno w górę

Spółka Centralny Port Komunikacyjny i Towarzystwo Finansowe Silesia zawarły przedwstępną umowę kupna 38 proc. akcji giełdowej spółki Torpol.

Przedwstępna umowa została zawarta we wtorek 24 stycznia. Informację w tej sprawie przekazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. - Dzisiaj podpisana umowa przedwstępna później będzie procedowana zgodnie z wszelkimi procedurami, tak aby grupa kapitałowa CPK wzbogaciła się o firmę zdolną do realizacji dużych wielobranżowych projektów infrastrukturalnych. Taką spółką jest firma Torpol - powiedział Horała na konferencji prasowej.

"CPK zyska know-how, pewność i bezpieczeństwo realizacji. Torpol będzie mógł spokojnie rozwijać swoje możliwości. CPK rozwinie całą polską branżę wykonawczą" - ocenił na Twitterze Marcin Horała.

Jarosław Kaczyński CPK wstrzymane? Analityk: Rząd łatwo realizuje proste obietnice

CPK kupuje akcje Torpol. Kurs spółki w górę

Po ogłoszeniu przedwstępnej umowy, akcje Torpolu na Giełdzie Papierów Wartościowych urosły o ponad 10 proc. We wtorek o godz. 10:45 papiery spółki wyceniono na 22,80 zł za sztukę.

Towarzystwo Finansowe Silesia ma 8 728 600 akcji firmy Torpol, stanowiących 38 proc. ogólnej liczby głosów w spółce. CPK planuje przeprowadzić badania due diligence Torpolu - podano w komunikacie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Zobowiązania stron do wykonania czynności zamknięcia są uzależnione od standardowych w tego rodzaju transakcjach warunków zawieszających, w tym uzyskania odpowiednich zgód korporacyjnych, a także uzyskania zgody na koncentrację na zasadach i w trybie określonym w ustawie" - czytamy.

 

Torpol zajmuje się infrastrukturą kolejową

Spółka Torpol od 30 lat zajmuje się kompleksową modernizacją i budową infrastruktury kolejowej, dostosowując jej parametry do wymogów stawianych przez unijne i międzynarodowe przepisy o ruchu kolejowym.

Towarzystwo Finansowe Silesia posiada 20 lat doświadczenia w realizacji strategicznych projektów dla gospodarki państwa. Działa w najważniejszych dla Polski branżach m.in. przemyśle kolejowym, koksowniczym, energetyce, infrastrukturze oraz nieruchomościach.

Sejm nie zajął się ustawą dot. CPK. Sejm nie zajął się ustawą dot. CPK. "Rz": Niezadowolenie części posłów PiS

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tej inwestycji w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy "Solidarność", który w ramach pierwszego etapu ma obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK mają wejść również inwestycje kolejowe - węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami, w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja ma umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Zobacz wideo Czy CPK powinno być zlikwidowane? Kosiniak-Kamysz: Ta inwestycja nie jest potrzebna
Więcej o: