Waloryzacja emerytur 2023. Ministerstwo potwierdziło datę. Podwyżka będzie "rekordowo wysoka"

- Z ostatniego odczytu średniorocznej inflacji za rok 2022 wygląda na to, że jeśli chodzi o procentową waloryzację, będzie ona bliska 15 proc. - mówiła kilka dni temu szefowa resortu rodziny Marlena Maląg. Dziś potwierdziła też datę ogłoszenia decyzji. Kiedy wzrosną emerytury?

Inflacja od dłuższego czasu systematycznie rośnie, z tego powodu konieczna będzie wysoka waloryzacja emerytur i rent. Znamy już przybliżoną wysokość zmienionych świadczeń. Kiedy jednak wejdą one w życie? Jak bardzo wzrosną emerytury?

Zobacz wideo Marek Sawicki gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (25.01)

Waloryzacja emerytur 2023. Ministerstwo podaje szczegóły

Ustalił to Wprost. W odpowiedzi na zapytanie portalu Rodziny i Polityki Społecznej stwierdził, że wskaźnik waloryzacji ogłasza minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w terminie 3 dni roboczych od dnia ogłoszenia przez Prezesa GUS średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (w poprzednim roku kalendarzowym).

"Ostateczną wysokość waloryzacji minister Marlena Maląg ogłosi najwcześniej w piątek 10 lutego a najpóźniej w poniedziałek 13 lutego"

- wyjaśnia resort.

Emerytury wzrosną rekordowo. Marlena Maląg potwierdza

Waloryzacja emerytur będzie wysoka. Skalę podwyżek potwierdziła przed kilkoma dniami szefowa resortu rodziny. - Będzie ona rekordowo wysoka. Z ostatniego odczytu średniorocznej inflacji za rok 2022 wygląda na to, że jeśli chodzi o procentową waloryzację, będzie ona bliska 15 proc., bo wychodzi na to, że będzie to 14,8 proc. Brakuje nam jeszcze jednego wskaźnika - wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wtedy będziemy wiedzieli już dokładnie, jaka będzie waloryzacja - tłumaczyła. 

Minister Marlena Maląg na antenie Programu 1. Polskiego Radia podkreśliła, że jednym z elementów wsparcia jest waloryzacja rent i emerytur. Rząd pracuje również nad ustawą o 14. emeryturze dla seniorów o najniższych dochodach. W sumie waloryzacja oraz dodatkowe świadczenia będą oznaczały wydatki budżetowe rzędu 70 miliardów złotych.

"To jest powyżej inflacji, a nam chodzi przede wszystkim o to, żeby ta polityka senioralna była oparta na silnych filarach - wsparcie finansowe i aktywność osób starszych" - mówiła minister cytowana przez Informacyjną Agencję Radiową. 

Więcej o: