Waloryzacja emerytur 2023. Ministerstwo potwierdziło datę. Podwyżka będzie "rekordowo wysoka"

- Z ostatniego odczytu średniorocznej inflacji za rok 2022 wygląda na to, że jeśli chodzi o procentową waloryzację, będzie ona bliska 15 proc. - mówiła kilka dni temu szefowa resortu rodziny Marlena Maląg. Dziś potwierdziła też datę ogłoszenia decyzji. Kiedy wzrosną emerytury?

Inflacja od dłuższego czasu systematycznie rośnie, z tego powodu konieczna będzie wysoka waloryzacja emerytur i rent. Znamy już przybliżoną wysokość zmienionych świadczeń. Kiedy jednak wejdą one w życie? Jak bardzo wzrosną emerytury?

Zobacz wideo Marek Sawicki gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (25.01)

Waloryzacja emerytur 2023. Ministerstwo podaje szczegóły

Ustalił to Wprost. W odpowiedzi na zapytanie portalu Rodziny i Polityki Społecznej stwierdził, że wskaźnik waloryzacji ogłasza minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w terminie 3 dni roboczych od dnia ogłoszenia przez Prezesa GUS średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (w poprzednim roku kalendarzowym).

"Ostateczną wysokość waloryzacji minister Marlena Maląg ogłosi najwcześniej w piątek 10 lutego a najpóźniej w poniedziałek 13 lutego"

- wyjaśnia resort.

Francuzi protestują przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego Francuzi protestują przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego

Emerytury wzrosną rekordowo. Marlena Maląg potwierdza

Waloryzacja emerytur będzie wysoka. Skalę podwyżek potwierdziła przed kilkoma dniami szefowa resortu rodziny. - Będzie ona rekordowo wysoka. Z ostatniego odczytu średniorocznej inflacji za rok 2022 wygląda na to, że jeśli chodzi o procentową waloryzację, będzie ona bliska 15 proc., bo wychodzi na to, że będzie to 14,8 proc. Brakuje nam jeszcze jednego wskaźnika - wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wtedy będziemy wiedzieli już dokładnie, jaka będzie waloryzacja - tłumaczyła. 

Minister Marlena Maląg na antenie Programu 1. Polskiego Radia podkreśliła, że jednym z elementów wsparcia jest waloryzacja rent i emerytur. Rząd pracuje również nad ustawą o 14. emeryturze dla seniorów o najniższych dochodach. W sumie waloryzacja oraz dodatkowe świadczenia będą oznaczały wydatki budżetowe rzędu 70 miliardów złotych.

"To jest powyżej inflacji, a nam chodzi przede wszystkim o to, żeby ta polityka senioralna była oparta na silnych filarach - wsparcie finansowe i aktywność osób starszych" - mówiła minister cytowana przez Informacyjną Agencję Radiową. 

Osiedle Borek w Turce pod Lublinem. To jedyny wariant PiS. 'Po cichu otwierać drzwi dla migracji'

Więcej o: