Zaczyna się drugi rok reformy 500 plus. Kluczowa zmiana sprawiła, że o świadczenie należy ubiegać się co roku. I choć ZUS wypłaca wyrównanie, to nie obejmuje ono wszystkich miesięcy poprzedzających poprzedni okres rozliczeniowy. Warto więc wypełnić wniosek od razu, tak by część pieniędzy nie przepadła.
Nowy okres rozliczeniowy 500 plus będzie trwał od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 roku. Wnioski będzie można składać już od 1 lutego. I nie warto z tym zwlekać, bo jeśli się spóźnimy o kilka miesięcy, nie otrzymamy pełnego wyrównania.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
W przypadku złożenia wniosku:
Złożenie wniosku o świadczenie 500 plus w terminie do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń.
ZUS może przydzielić wypłatę świadczenia w następujących dniach miesiąca: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 lub 22. Jeśli płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przelane na konto dzień wcześniej.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła, że wnioski można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.
Banki, w których można złożyć wniosek 500 plus przez internet:
Resort informuje, że wnioski do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.
Do tej pory świadczenie objęło 7 milionów dzieci, na kwotę 220 miliardów złotych - poinformowała szefowa resortu.
Minister Maląg mówiła, że drogą elektroniczną można ubiegać się też o inne świadczenia, w tym Dobry Start lub wprowadzony w zeszłym roku Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak dodała, w ramach RKO wypłacono do tej pory 3,7 miliarda złotych.