Waloryzacja 500 plus? Polacy podzieleni, co czwarty chce likwidacji świadczenia [SONDAŻ]

W związku z wysoką inflacją serwis rp.pl zlecił SW Research przeprowadzenie sondażu na temat tego, "czy rząd powinien podnieść wysokość świadczenia 500 plus w związku z wysoką inflacją". Okazuje się, że co czwarty Polak chciałby jego całkowitej likwidacji.

500 plus jest świadczeniem, które obowiązuje od 2016 roku i od tamtego czasu nie jest waloryzowane. W ubiegłym roku w związku z rosnącą inflacją dużo mówiło się o waloryzacji świadczenia, które biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania gospodarcze, warte jest już około 360 złotych. O tym drastycznym spadku pisaliśmy w listopadzie 2022 roku. Wtedy raport PBS i Instytutu Finansów wskazał, że od października 2021 do października 2022 roku siła nabywcza 500 plus obniżyła się o 65 zł, czyli mniej więcej o tyle ile przez 5 ostatnich lat. 

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Czy rząd powinien podnieść 500 plus?

O to, "czy rząd powinien podnieść wysokość świadczenia 500 plus w związku z wysoką inflacją?" zostali zapytani uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl. Wyniki raportu zostały opublikowane 6 stycznia 2023.

Wynika z nich, że 34 procent ankietowanych opowiada się za podniesieniem kwoty świadczenia. 24,9 proc. respondentów jest temu przeciwna, a 24,1 proc. uważa, że rząd powinien całkowicie zlikwidować świadczenie 500 plus. 17 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

Wyniki badań skomentował Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research. "Waloryzację świadczenia rodzinnego zdecydowanie częściej niż pozostali respondenci popierają badani między 35. a 49. rokiem życia (45 proc.). Podwyższenie kwoty wypłacanej w ramach programu 500 plus za słuszne uważa 37 proc. respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe i 4 na 10 badanych o dochodzie mieszczącym się w granicach 4001 - 5000 zł netto. Z uwagi na miejsce zamieszkania podniesienie wysokości świadczenia 500 plus najczęściej popierają osoby mieszkające na wsi (38 proc.)" - cytuje eksperta portal rp.pl.

Badanie wykonane z kolei przez Pollster na zlecenie "Super Expressu" między 18 a 19 października 2022 roku wskazało, że aż 37 procent Polaków chciałoby waloryzacji świadczenia 500 plus. Zapytany był nawet o to sam Jarosław Kaczyński, który 23 listopada 2022 uczestniczył w spotkaniu z wyborcami w Tomaszowie Mazowieckim. - W tej chwili, w tym momencie kryzysu, to chcę uczciwie powiedzieć, że takich planów nie ma, co nie oznacza, że w bardzo krótkim czasie to się nie zmieni - mówił wówczas. 

Rząd nie przewiduje waloryzacji świadczenia

Rocznie program 500 plus kosztuje budżet około 41 mld zł i jak do tej pory nie zauważono, aby jego cel, czyli wzrost liczby urodzeń został osiągnięty. W 2021 roku liczba urodzeń spadła poniżej 350 tys. Oznacza to, że nastąpił wręcz spadek w porównaniu z latami 2013-2016 poprzedzającymi wprowadzenie programu prodemograficznego. Rząd jednak nie ma zamiaru z niego zrezygnować, podobnie jak nie przewiduje zwiększenia świadczenia. W tej sprawie wypowiedziała się także ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która również twierdzi, że takiej waloryzacji nie ma w założeniach budżetowych. Nie wiadomo jednak, czy sytuacja nie zmieni się w związku ze zbliżającymi się wyborami.

Więcej o: