Projekt ustawy w sprawie systemu kaucyjnego powinien trafić do Sejmu w lutym - pisze serwis Oko.press. Tymczasem posłowie Jakub Rutnicki, Tomasz Piotr Nowak i Maria Małgorzata Janyska w interpelacji zwrócili się do sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacka Ozdoby z pytaniem, czy możliwe jest ustawowe wprowadzenie nakazu przyjmowania kaucyjnych opakowań zwrotnych przez wszystkie sklepy, niezależnie od miejsca zakupu oraz posiadania dowodu zakupu (paragonu).
Jacek Ozdoba wyjaśnił, że zgodnie z projektem system kaucyjny będzie bezparagonowy. "Oznacza to, że w celu odzyskania wcześniej uiszczonej kaucji użytkownik końcowy nie będzie musiał okazywać paragonu podczas zwracania opakowania lub odpadu opakowaniowego powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym" - czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską.
Zaproponowane przepisy zobowiązują każdą jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni handlowej powyżej 200 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji. Mniejsze jednostki handlowe będą mogły odbierać te opakowania i odpady opakowaniowe oraz zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności
- podkreślił Jacek Ozdoba.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Sekretarz stanu w MKiŚ wskazał, że użytkownik końcowy będzie mógł oddać opakowanie lub odpad opakowaniowy powstały z opakowania objętego systemem kaucyjnym w dowolnej jednostce handlowej, która przystąpi do systemu kaucyjnego w pełnym zakresie - niezależnie od miejsca, w którym dokonał zakupu danego produktu.
Zgodnie z projektem ustawy, "bezparagonowym" systemem kaucyjnym w Polsce mają zostać objęte:
Jacek Ozdoba mówił na początku stycznia w radiu Siódma9, jaka będzie wysokość kaucji. - Podejrzewam, że to nie będzie mniej niż 25 gr, tak żeby to po prostu było opłacalne - wyjaśnił. Wysokość kaucji ma zostać określona w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska wydanym na podstawie ustawy po jej wejściu w życie.