Bezparagonowy system kaucyjny obowiązkowy dla dużych sklepów. A co z małymi? Jacek Ozdoba wyjaśnia

System kaucyjny ma być bezparagonowy i obowiązkowy dla sklepów o powierzchni powyżej 200 mkw. A co z małymi sklepami? Odpowiedzi na ten temat udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba.

Projekt ustawy w sprawie systemu kaucyjnego powinien trafić do Sejmu w lutym - pisze serwis Oko.press. Tymczasem posłowie Jakub Rutnicki, Tomasz Piotr Nowak i Maria Małgorzata Janyska w interpelacji zwrócili się do sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacka Ozdoby z pytaniem, czy możliwe jest ustawowe wprowadzenie nakazu przyjmowania kaucyjnych opakowań zwrotnych przez wszystkie sklepy, niezależnie od miejsca zakupu oraz posiadania dowodu zakupu (paragonu).

System kaucyjny bez paragonów. Duże sklepy będą musiały odbierać puste butelki

Jacek Ozdoba wyjaśnił, że zgodnie z projektem system kaucyjny będzie bezparagonowy. "Oznacza to, że w celu odzyskania wcześniej uiszczonej kaucji użytkownik końcowy nie będzie musiał okazywać paragonu podczas zwracania opakowania lub odpadu opakowaniowego powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym" - czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską.

Zaproponowane przepisy zobowiązują każdą jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni handlowej powyżej 200 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji. Mniejsze jednostki handlowe będą mogły odbierać te opakowania i odpady opakowaniowe oraz zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności

- podkreślił Jacek Ozdoba.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sekretarz stanu w MKiŚ wskazał, że użytkownik końcowy będzie mógł oddać opakowanie lub odpad opakowaniowy powstały z opakowania objętego systemem kaucyjnym w dowolnej jednostce handlowej, która przystąpi do systemu kaucyjnego w pełnym zakresie - niezależnie od miejsca, w którym dokonał zakupu danego produktu.

System kaucyjny - jakie butelki będzie można zwrócić? Ile wyniesie kaucja?

Zgodnie z projektem ustawy, "bezparagonowym" systemem kaucyjnym w Polsce mają zostać objęte:

  • puszki aluminiowe do 1 litra;
  • butelki szklane wielorazowego użytku i jednorazowego użytku do 1,5 litra;
  • butelki z tworzywa sztucznego, czyli butelki PET do 3 litrów.

Jacek Ozdoba mówił na początku stycznia w radiu Siódma9, jaka będzie wysokość kaucji. - Podejrzewam, że to nie będzie mniej niż 25 gr, tak żeby to po prostu było opłacalne - wyjaśnił. Wysokość kaucji ma zostać określona w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska wydanym na podstawie ustawy po jej wejściu w życie.

Zobacz wideo Kotecki: Jeśli wprowadzimy obniżki stóp procentowych, to WIRON na reakcję będzie potrzebował 3 miesięcy, WIBOR zareaguje od razu
Więcej o: