Niemcy. Na zbieraniu butelek można zarobić w nawet 7 tys. zł/mies. To więcej niż średnia pensja w Polsce

Business Insider sprawdził, jak działa system kaucyjny w Niemczech. Okazuje się, że ze zbierania butelek żyje tam całkiem sporo osób. Bezdomny mężczyzna imieniem Christo wyjaśnił dziennikarzowi serwisu, że zbierając butelki na ulicach Berlina, zarabia około 50 euro dziennie.

W Niemczech obowiązuje system kaucyjny. W praktyce oznacza to, że w całym mieście znajdują się automaty, do których można zwrócić butelkę czy puszkę, a w zamian otrzymuje się paragon z kodem, który w sklepie można wymienić na gotówkę. System ten wykorzystują osoby bezdomne czy bezrobotne, które zbierają śmieci i zarabiają w ten sposób na życie.

Zobacz wideo Mafie gospodarcze zarabiają na odpadach

Niemcy. "Zbieractwo" może być opłacalne

Jak przedstawia Business Insider, zbieranie butelek przez osoby bezdomne jest niezwykle popularne w Niemczech. Do tego stopnia, że wiele osób celowo zostawia butelki w widocznych miejscach, aby bezdomni mogli je wymienić na pieniądze. Powoduje to również rywalizację między "zbieraczami", którzy w głównych miejscach miasta konkurują o pozostawione butelki.

Bezdomny Christo, rozmówca BI wyjaśnił, że mając szczęście i wiedząc, gdzie i czego szukać, można na tym "zbieractwie" zarabiać około 50 euro dziennie. Miesięcznie w ten sposób można uzyskać 1,5 tys. euro, czyli około 7 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 roku średnie wynagrodzenie brutto wyniosło w Polsce 6627 zł. W ten sposób można więc teoretycznie zarobić więcej w Niemczech zbierając butelki niż w Polsce na etacie.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niemcy. Czy da się zarobić na systemie kaucyjnym? 

Uzyskanie takich przychodów, o jakich mówi Christo, nie jest jednak łatwe. Rozmówca BI tłumaczył, że w centrum miasta roi się od zbieraczy. Aby znaleźć butelki często trzeba jechać na przedmieścia lub grzebać w śmieciach. "Zawód" ten również się profesjonalizuje. Część "zbieraczy" ma specjalny sprzęt, latarki, rękawiczki czy przyrządy do wyciągania butelek z koszy na śmieci.

Należy też dodać, że aby dobrze się obłowić na butelkach, trzeba ich naprawdę dużo nazbierać. Standardowe butelki po piwie można wymienić za 8 centów, opakowania po napojach za 15, 25, czy nawet 50 centów, ale też niektóre butelki są niewymienialne. Business Insider dodaje, że również Polacy przyjeżdżają do Niemiec zarabiać w ten sposób, by później wrócić z oszczędnościami do ojczyzny.

Więcej o: