PIT za 2022. Do kiedy pracodawca musi wysłać pracownikowi deklarację?

Pracodawcy mają obowiązek przekazać deklaracje PIT-11 swoim pracownikom. Do kiedy muszą wysłać formularze za 2022 rok? Wyjaśniamy.

Z początkiem stycznia oficjalnie rozpoczął się sezon rozliczeń podatkowych. Pracodawcy mają obowiązek odprowadzać podatki, których wysokość zależy od wynagrodzeń. W związku z tym pracodawcy muszą przekazać pracownikom PIT-11. Do kiedy mają czas?

PIT-11 za 2022 rok. Do kiedy pracodawca musi go wysłać pracownikowi?

Pracodawcy zatrudniający osoby fizyczne, bądź wypłacający im wynagrodzenia, mają obowiązek złożyć wszystkie deklaracje do Urzędu Skarbowego do 31 stycznia 2023 roku. Data jest bardzo ważna - każdy dzień zwłoki jest traktowany jako przestępstwo skarbowe.

Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Natomiast termin przesłania pracownikom formularza PIT-11 za 2022 rok mija 28 lutego. W tym przypadku pracodawca nie ma obowiązku dostarczania dokumentu w formie elektronicznej - deklaracja może zostać przekazana pracownikom również w tradycyjnej formie papierowej.

Deklarację podatkową PIT warto wypełnić samodzielnie

Od 2019 roku dokumenty do rozliczenia podatków dla wszystkich rozliczających się m.in. na formularzu PIT-37, przygotowuje Urząd Skarbowy. Nie trzeba ich nawet zatwierdzać, gdyż po 30 kwietnia fiskus zrobi to za nas automatycznie. Warto jednak zrobić to samemu z kilku powodów.

Po pierwsze, samodzielne rozliczenie deklaracji podatkowej sprawi, że szybciej otrzymamy zwrot podatku. Składając dokumenty w formie elektronicznej, otrzymamy na nasze konto bankowe zwrot w ciągu 45 dni. W przypadku deklaracji papierowej na zwrot podatku trzeba czekać nawet 3 miesiące.

Po drugie, jeśli sami wypełnimy deklarację podatkową, będziemy mogli skorzystać z różnych ulg podatkowych, np. z ulgi na internet. Urząd Skarbowy sam nie uwzględni w zeznaniu ulgi, nawet jeśli przysługuje nam do niej prawo.

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: