Rurociąg naftowy "Przyjaźń" trafiony rakietą w Rosji. Odpowiada za dostawy ropy do Europy

Rurociąg naftowy "Przyjaźń", który dostarcza ropę do niektórych krajów Europy Wschodniej, został trafiony rakietą przez siły zbrojne Ukrainy - donoszą zagraniczne media. Sytuacja miała miejsce w Rosji, tuż granicy z Białorusią i Ukrainą.

Bloomberg podaje, że stacja Nowożybkowo w Rosji została trafiona przez rakietę. Na miejscu specjaliści mieli znaleźć lej o średnicy 20 metrów. Stacja ta znajduje się w pobliżu granicy Rosji z Białorusią i Ukrainą. Jest jednak wykorzystywana jedynie podczas szczytowych obciążeń na rurociągu. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2022 roku i to tylko przez kilka godzin.

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się wstrzymania dostaw ropy z Rosji? Hennig- Kloska: Mam wątpliwości co do tego

- Rurociąg Przyjaźń działa normalnie. Nie ma żadnych rannych, a szkody są naprawiane - przekazał Igor Dyomin, rzecznik rosyjskiego operatora rurociągów naftowych, cytowany przez Bloomberg. Rosyjskie media oskarżyły o atak Siły Zbrojne Ukrainy, ale strona ukraińska na razie nie skomentowała tych doniesień. 

Więcej informacji z kraju i ze świata przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Ropociąg "Przyjaźń" - trasa, długość, data powstania

"Przyjaźń" (ros. "Drużba") to największy na świecie system rurociągów, łączący Syberię i Europę Środkową. Pierwsza linia powstawała w latach 1960-64, a druga - 1969-74. Rurociąg "Przyjaźń" transportuje ropę naftową z Rosji do Europy

Ropociąg rozpoczyna bieg w rosyjskim Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk, gdzie jedna z nitek odchodzi do Windawy na Łotwie (Uniecza - Połock - Możejki - Windawa), a dalej do białoruskiego Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę do Lipska w Niemczech; oraz południową, biegnącą przez Ukrainę i Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier.

Łącznie to około 8900 km rurociągów, z czego 3900 km znajduje się na terenie Rosji. Polski odcinek "Przyjaźni" rozpoczyna się w Adamowie (woj. podlaskie). Każdego roku rurociąg transportuje ok. 66,5 mln ton ropy naftowej.

Więcej o: