Niemcy nie chcą nowego rurociągu. Rząd ma "plan B". "Ważna szybka realizacja projektu"

Po wstrzymaniu importu rosyjskiej ropy niemiecki rząd stawia na dostawy starym rurociągiem z Rostocku do Schwedt. To powinno zabezpieczyć działanie rafinerii w Schwedt. Jednak najpierw potrzebna jest modernizacja.

Po embargu na rosyjską ropę niemiecki rząd chce zwiększyć moce produkcyjne rafinerii PCK w Schwedt. Ma temu służyć modernizacja rurociągu z Rostocku do Schwedt.

Drugi rurociąg nie jest konieczny - oświadczyło ministerstwo gospodarki. Po modernizacji i unowocześnieniu rurociągu może nim popłynąć 9 milionów ton surowca rocznie, a nie jak dotychczas 6-7 milionów ton. - Dzięki tym działaniom zwiększy się wykorzystanie rafinerii PCK do ok. 75-80 proc. z transportem przez port w Rostocku. Ponadto wykorzystanie mocy produkcyjnych rafinerii może być jeszcze zwiększone poprzez dodatkowe dostawy ropy z Polski i Kazachstanu - przekazał dział prasowy ministerstwa.

Nowy rurociąg niepotrzebny. "Ważna szybka realizacja projektu, aby zmodernizowany rurociąg był dostosowany do przyszłych wymagań"

Kierownictwo rafinerii PCK jest rozczarowane decyzją Berlina. - Ubolewamy nad tą decyzją, ponieważ budowa nowego rurociągu byłaby - z naszego punktu widzenia - pod względem energetyczno-strategicznym rozsądną i zrównoważoną inwestycją w bezpieczne dostawy dla całych wschodnich Niemiec i w udaną transformację - oświadczono. Niemieckie ministerstwo gospodarki uważa jednak, że wystarczy jedynie modernizacja starego rurociągu.

Dla ministra gospodarki Brandenburgii Joerga Steinbacha decyzja Berlina ma też pozytywne strony. - Wiem, że niektórzy oczekiwali więcej i stawiali na nowy rurociąg. Niemniej jednak cieszę się, że mamy decyzję i jasność, co dalej - powiedział Steinbach. Dodał, że dla przyszłości zakładu w Schwedt konieczna jest modernizacja rurociągu. - Teraz ważne jest przyspieszenie planowania i szybka realizacja projektu, aby zmodernizowany rurociąg był dostosowany do przyszłych wymagań - podkreślił.

Zobacz wideo Jak marże rafineryjne wpływają na cenę paliwa? Ekspert wyjaśnia

Embargo na ropę z Rosji. Niemcy będą sprowadzać surowiec m.in. z Gdańska

Niemiecki rząd zdecydował, że od tego roku Niemcy nie będą importować rurociągiem "Przyjaźń" rosyjskiej ropy do rafinerii PCK w Brandenburgii. Zamiast tego ropa dostarczana jest przez port w Rostocku. Obecnie rafineria wykorzystuje tylko połowę swoich mocy produkcyjnych. Ropa będzie także sprowadzana przez port w Gdańsku. Dzięki zwiększeniu szybkości przepływu i dostawom z Polski oraz Kazachstanu w styczniu i lutym wydajność rafinerii może wzrosnąć do około 70 procent. Przetarg na dodatkowe dostawy z Kazachstanu już się zakończył.

Jak podaje PCK, rafineria skupi się teraz na zwiększeniu mocy produkcyjnych poprzez zwiększenie o połowę przepustowości rurociągu. Do tego potrzebuje obiecanych z budżetu państwa środków.

Według PCK aż dziewięć na dziesięć samochodów w Berlinie i Brandenburgii tankuje paliwo pochodzące z rafinerii w Schwedt.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: