Kurierzy Pyszne.pl będą protestować. W piątek nie wyjadą na miasto. Firma uważa strajk za nielegalny

Kurierzy Pyszne.pl organizują kolejny protest. Zapowiadają, że w piątek 3 lutego będą masowo zgłaszać niedyspozycję w pracy. Strajkować mają głównie kurierzy z dłuższym stażem, którzy czują się niedocenieni i pominięci przez firmę. Ta z kolei uważa, że protest nie jest legalny.
Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

3 lutego kurierzy w Pyszne.pl mają nie zgłaszać dyspozycji do pracy. Chcą w ten sposób wymusić lepsze traktowanie i wyższe płace dla pracowników z wyższym stażem. W Krakowie protestować ma 70 proc. załogi z dłuższym stażem. W piątek nie będą też pracować ich koledzy m.in. z Trójmiasta i Bydgoszczy. Sporo wolnych zmian ma być również w Warszawie - dowiedziało się OKO.Press.

Firma twierdzi, że nie sprzeciwia się strajkom, jeśli te odbywają się zgodnie z prawem na drodze sporu zbiorowego. Pyszne.pl wezwało Konfederację Pracy, która zrzesza w związku zawodowym kurierów firmy, by usunęła ze swojego profilu post zachęcający do udziału w proteście. Związek podkreśla jednak, że jest to oddolna inicjatywa kurierów. 

Poparcie Organizacji dla tej inicjatywy było naturalną konsekwencją szerokiego i głośno artykułowanego niezadowolenia pracowników z warunków płacowych

- czytamy we wpisie na Facebooku. 

Związkowcy wzywają Pyszne.pl, by w ciągu tygodnia firma zorganizowała spotkanie z ich reprezentantami. Na spotkaniu pracownicy chcieliby przedstawić swoje postulaty, które miałyby pomóc wyjść z impasu. 

Pyszne.pl może mieć w piątek problemy z dostawami. Kurierzy chcą wyższych pensji

Pierwszy, grudniowy protest również był oddolną inicjatywą. Zorganizowali go kurierzy głównie w mniejszych miastach, po tym, jak dowiedzieli się, że kurierzy w Krakowie i Wrocławiu otrzymują dodatek za prace w weekendy. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Z czasem lista zarzutów wobec Pyszne.pl się jednak wydłużyła. Firma w związku z nową wyższą stawką minimalną będzie musiała podnieść płace w lipcu z 19,70 zł brutto do 23,50 zł. Pyszne.pl wyprzedziło przepisy i już podwyższyło wynagrodzenia, ale jednocześnie skasowało dodatki stażowe. Część kurierów na tym zyska, ale ci z najdłuższym stażem nie tylko nie odczuli tej podwyżki, ale wręcz zarabiają mniej bez dodatku stażowego i uwzględniając inflację

- Młodzi przyjdą, dostaną dobre warunki, nie będą pamiętali, że kiedyś było lepiej. W grudniu w Krakowie była rekrutacja, więc przyszło sporo nowych pracowników, których, co naturalne, trudno będzie namówić na protest - mówi dla OKO.Press kurier z Krakowa. 

Ponadto pracownicy domagają się przywrócenia dodatków weekendowych i wprowadzenia ich we wszystkich miastach oraz dodatków pogodowych. Kurierzy zwracają uwagę, że inaczej pracuje się latem, a inaczej zimą, gdy dostawców jest mniej i większość pracy spoczywa na tych, którzy mają długi staż. Do tego dochodzi elastyczność pracy, która potrafi być uciążliwa dla kurierów. Latem, gdy jest więcej osób do pracy, nawet gdy zgłosisz dyspozycję na 40 godzin, firma może ci ich nie przyznać. A grafik potrafi być ułożony tak, że na 10-godzinnej zmianie są dwie godziny niepłatnej przerwy, podczas której nie opłaca się wracać do domu. 

Ostatnia rzecz to likwidacja kapitanowego, dla osób które wdrażały nowych pracowników. Dziś Pyszne.pl płaci tylko za odbyte szkolenia. Pracownicy zwracają uwagę, że dzięki temu czuli się bardziej docenieni. 

Pyszne.pl odpowiada kurierom

Postulaty kurierów nie zostały przyjęte pozytywnie przez Pyszne.pl, a pracownicy poczuli, że zostali zignorowani. Wojciech Maćkowski reprezentujący firmę w rozmowie z OKO.Press stwierdza jednak, że zależy im na dialogu, ale nie w takiej formy. Dodaje, że firma nie zlekceważyła pierwszego protestu i dostarczyła odpowiedź zgodnie z umową do 31 stycznia. 

Firma nie chce zrealizować postulatów kurierów, bo ich zdaniem i tak oferują dobre warunki. Pyszne.pl zwraca uwagę, że 91 proc. dostawców zyskało na zmianie zasad wynagrodzenia (dane na listopad), ale od czasu zniesienia stażowego minęło zbyt mało czasu, by oszacować, jak wpłynęło to na rotację kurierów w firmie. 

Kapitanowe, jak już pisaliśmy, zastąpiono płatnością za odbyte szkolenia. Stawka to dodatkowe 60 zł brutto za 90 min. Maćkowski podkreślił, że nie wlicza się w to pensji godzinowej. 

Dodatek pogodowy zdaniem firmy byłby zachętą do podejmowania przez kurierów niepotrzebnego ryzyka. Z kolei dodatki weekendowe wycofano, bo premiowały osoby, które pracowały jedynie w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy

Maćkowski pochwalił się też, że Pyszne.pl oferuje kurierom torbę, kask, odzież przystosowaną do różnych warunków pogodowych, a także zwrot za pranie firmowej odzieży. Pracownicy odbijają jednak piłeczkę i zauważają, że nie jest to nic wyróżniającego Pyszne.pl, bo podobne warunki oferują konkurenci firmy. 

Pyszne.pl zatrudnia 1500 kurierów w 30 miastach Polski. 

Więcej o: