Polski Ład miesza przy rozliczeniach PIT. Zmieniłeś prace - możesz dostać mniejszą wypłatę o 300 zł

Polski Ład może wpłynąć na zmniejszenie ostatniej wypłaty w przypadku zmiany pracy. W skrajnych przypadkach może to być nawet 316 złotych mniej. To efekt nowych obowiązków wobec pracodawców przewidzianych nowelizacją ustawy o PIT.

Reforma podatkowa to jeden z podstawowych elementów Polskiego Ładu. Wraz z nowym rokiem w życie weszło wiele zmian. "SuperExpress" opisuje, że według nowego prawa pracodawca, wyliczając pensję, powinien pominąć oświadczenia i wnioski złożone, które mogą mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia podatnika. Wbrew założeniom w niektórych przypadkach może to wpłynąć na mniejsze wypłaty, gdy dojdzie do zmiany pracy. 

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Pominięcie obejmuje m.in. oświadczenie dot. ostatniej pensji pracownika, jeśli jest ona wypłacana po zakończeniu pracy. Mowa o tzw. wypłacie z dołu, czyli np. do 10. dnia miesiąca. Nie uwzględnia się także nowego formularza PIT-2. 

PIT-2 - co to jest i kto powinien złożyć ten dokument?

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 roku obowiązują nowe formularze PIT-2. To oświadczenie, dzięki któremu można obliczyć miesięczną zaliczkę, na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że formularz PIT-2 składa się zazwyczaj tylko raz, tj. zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć go w dowolnym innym momencie.

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule>>>

Zmiana pracy może oznaczać niższą pensję 

Ważność straci także wniosek związany z podwyższonymi kosztami uzyskania przychodów w przypadku zatrudnienia poza miejscowością zamieszkania.  

Oznacza to, że ostatnia wypłata może zostać pomniejszona o koszty uzyskania przychodów do wysokości standardowej. W takim przypadku wynagrodzenie będzie niższe o 6 lub 16 zł w zależności od progu podatkowego. W sumie wypłata może zmniejszyć się więc o 316 złotych - wyjaśnia "SuperExpress". Mowa o ostatniej wypłacie u poprzedniego pracodawcy. 

Podkreślmy jednak, że nie dotyczy to umów zlecenia.  

***

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca.

Więcej o: