Polski Ład wszedł w życie rok temu, ale jego skutki po raz pierwszy odczujemy tak naprawdę podczas tegorocznego rozliczenia z fiskusem. Zmian, które wprowadziła reforma, było aż nadto. Ulga dla klasy średniej może być jedną z największych niewiadomych dla podatnika. Nie ma bowiem pewności, jak dokładnie fiskus wyliczy nam podatek.
Ulga dla klasy średniej została wprowadzona 1 stycznia 2022, jednak wraz ze zmianami z 1 lipca 2022 roku została wycofana, ale z mocą wsteczną od 1 stycznia. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, w rozmowie z Robertem Kędzierskim na portalu Gazeta.pl wyjaśniał, że:
- W efekcie teoretycznie ulga ta nie ma zastosowania w roku 2022. Teoretycznie, gdyż po złożeniu zeznania rocznego przez podatnika fiskus wyliczy jeszcze dla podatnika wysokość podatku uwzględniającego tę ulgę. Jak będzie to wyglądało w praktyce i kiedy otrzymamy taką informację, dowiemy się dopiero po złożeniu zeznań - wyjaśnia.
Oznacza to, że podatek oblicza się od całości rocznych dochodów według skali podatkowej ze stawką 12 proc., kwotą wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł oraz z progiem dochodowym wynoszącym 120 tys. zł. W przypadku nadwyżki ponad tę kwotę stosowaną będzie stawka 32 proc. podatku.
Ministerstwo Finansów informuje jednak, że "dla niektórych podatników rozliczenie z ulgą dla klasy średniej może okazać się korzystniejsze". Według ich szacunków będzie to jedna osoba na tysiąc. Resort zobowiązał się więc, że "aby żaden podatnik nie stracił na likwidacji ulgi dla klasy średniej, naczelnik urzędu skarbowego obliczy hipotetyczny podatek należny z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej".
Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nie trzeba jednak samodzielnie obliczać różnicy ani ustalać korzystniejszego dla siebie sposobu rozliczenia. Zrobi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Będzie można także sprawdzić to za pomocą opracowywanego przez MF kalkulatora, który zostanie umieszczony na stronie podatki.gov.pl. Jeżeli rzeczywiście okaże się, że ulga od klasy średniej będzie korzystniejsza, to Urząd Skarbowy wyśle do podatnika informację o wystąpieniu różnicy i wysokości kwoty do zwrotu.
Nastąpi to w ciągu 21 dni od złożenia zeznania za pośrednictwem operatora pocztowego albo przez e-US. Jeśli deklaracja została złożona elektronicznie, zwrot nastąpi w ciągu 45 dni. Jeśli w formie papierowej skarbówka ma trzy miesiące.
***
Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki.