Pierwsze Mieszkanie. Rząd podał szczegóły programu dla młodych. Duże dopłaty do kredytów i oszczędności

Program "Pierwsze Mieszkanie" ma pomoc młodym ludziom w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Rząd przewiduje w ramach niego bezpieczne kredyty oraz oszczędnościowe konta mieszkaniowe. Projekt ustawy został wpisany do wykazu prac rządu.

- Chcemy zadbać o to, żeby mieszkanie był w stanie kupić każdy polski obywatel. Dlatego pracujemy nad programem Pierwsze Mieszkanie, które ma pomóc w zakupie pierwszego M osobom, które jeszcze go nie mają - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W piątek 3 lutego poznaliśmy szczegóły tego programu.  

Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Program "Pierwsze Mieszkanie" - dla kogo?

"Pierwsze Mieszkanie" jest skierowane do osób poniżej 45. roku życia, które nie mają i nie miały wcześniej mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.  

Pierwszym rozwiązaniem przewidzianym w projekcie ustawy jest dopłata do rat kredytu mieszkaniowego tak, aby w rzeczywistości oprocentowanie wyniosło 2 proc. Taki kredyt będzie mógł zostać udzielony do maksymalnie 500 tys. zł, a dla rodziny do 600 tys. zł. Tak dopłata będzie wypłacana przez 10 lat i będzie można z niej skorzystać do 2027 roku.  

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda - jak podaje RMF FM - wyjaśniał jednak, że mieszkanie to musi być kupione właśnie na cele mieszkaniowe, a nie inwestycyjne. W tym celu będzie należało złożyć deklarację, a rząd nie wyklucza późniejszych kontroli ich prawdziwości.  

Rząd dopłaci do kredytu na mieszkanie?

Drugie rozwiązanie to specjalne konto oszczędnościowe. Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania albo osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką dzieci. Oszczędzającemu będzie co roku naliczana premia równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Wybrany zostanie ten korzystniejszy. 

Ponadto oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z podatku Belki. Premia mieszkaniowa i zwolnienie z podatku będą jednak przysługiwać wyłącznie w przypadku wypłaty odłożonych środków na zakup co do zasady pierwszego mieszkania.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Konto oszczędnościowe dla młodych, którzy chcą kupić mieszkanie 

Otworzenia takiego konta będzie równoznaczne ze zobowiązaniem do systematycznego oszczędzania przez okres od 3 do 10 lat. Ministerstwo rozwoju wyjaśnia także, że minimalna wpłata miesięczna wyniesie 500 zł, a maksymalna 2 tys. zł. Konieczne jest dokonanie minimum 11 wpłat w trakcie roku w kwocie co najmniej 500 zł - to gwarancja dodatkowej premii oszczędnościowej od państwa.  

W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat - w przypadku, gdy okres oszczędzania zakończy się przed 25. rokiem życia, termin ten zostanie przedłużony do osiągnięcia 30. roku życia. 

Więcej o: