Wynajem mieszkania. Są nowe dane o kosztach. Dwa rynki ewidentnie się przegrzały

Wynajem mieszkań już nie drożeje w Polsce w szaleńczym tempie, przynajmniej przeciętnie rzecz biorąc. Jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io, w czwartym kwartale 2022 r., w porównaniu do trzeciego, najem średnich mieszkań podrożał o 0,8 proc., małych w zasadzie się nie zmienił, a dużych nawet staniał - o 1,1 proc. Wiele zależy jednak od rynku - znaczące wzrosty odnotowano m.in. w Warszawie, wyraźne sygnały przegrzania widać za to w Trójmieście. Poza tym w skali całego 2022 r. wzrosty kosztów wynajmu mieszkania sięgają nawet 40 proc.

Wynajem mieszkania przez cały 2022 r. podrożał bardzo wyraźnie w całym kraju. Z danych Expandera i Rentier.io wynika, że średnio o 24 proc. w przypadku dużych mieszkań (powyżej 60 metrów kwadratowych) i 26 proc. w przypadku średnich (35-60 m2). Wiele zależy oczywiście od rynku - około lub ponad 30-procentowe wzrosty odnotowano m.in. Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, za to np. w Katowicach maksymalnie około 20-procentowe.

Najmocniej koszty najmu wzrosły przez rok w Krakowie. Najem małych i średnich lokali zdrożał aż o 43 proc., a dużych o 39 proc. Przykładowo, o ile rok temu za wynajem 70-metrowego mieszkania w stolicy Małopolski płaciło się według danych Expandera i Rentier.io ok. 2521 zł, o tyle dziś to już ok. 3500 zł. W przypadku mieszkania 50 m2 wynajem podrożał przez rok z ok. 2100 zł do ok. 3000 zł. Wynajem 70-metrowego mieszkania w Warszawie kosztowało już niemal 5 tys. zł (ponad 4800 zł) - o ponad 1 tys. zł więcej niż przed rokiem.

Koszty najmu za m2 w IV kw. 2022 oraz ich zmiany od IV kw. 2021

embed
  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl
Zobacz wideo Ile kosztuje paliwo w Chorwacji po wprowadzeniu euro? Sprawdzamy

Wynajem mieszkania. Pod koniec roku wzrosty wyhamowały

Wynajem mieszkania w całym 2022 r. drożał mocno, ale raczej wcześniej niż w czwartym kwartale. Wówczas bowiem - według raportu Expandera i Rentier.io - wzrost kosztów najmu wyhamował. Oczywiście, sytuacja różni się mocno między miastami. Przykładowo, wciąż znacząco rosły stawki w Warszawie, za to Gdańsk i Gdynię autorzy raportu określają jako "rynki, które ewidentnie się przegrzały".

Stawki dla średniej wielkości mieszkań wzrosły w porównaniu z trzecim kwartałem średnio o 0,8 proc. W górę poszły w 10 na 17 miast badanych przez Expandera i Rentier.io - najmocniej w Lublinie (8,2 proc.). Największe spadki odnotowano z kolei w Gdyni (-7,1 proc.), Gdańsku (-6,7 proc.) i Katowicach (-4,2 proc.).

Stawki za najem małych mieszkań (do 35 m2) w ostatnim kwartale 2022 r. średnio w zasadzie nie zmieniły się w porównaniu z trzecim kwartałem.

Liderami spadków ponownie są Gdynia (-9,6 proc.) i Gdańsk (-7,5 proc.). Z kolei znaczące wzrosty pojawiły się w Krakowie (6 proc.), Łodzi (5,3 proc.) i Warszawie (5 proc.).

- wyjaśniają autorzy raportu, Jarosław Sadowski z Expandera i Anton Bubiel z Rentier.io.

Wynajem dużych mieszkań wręcz potaniał w czwartym kwartale względem trzeciego - o 1,1 proc. Obniżki pojawiły się aż w 8 z 16 miast, w dwóch stawki pozostały na poprzednim poziomie i tylko w czterech wzrosły.

Największy spadek w tym segmencie odnotowaliśmy w Toruniu (-12 proc.). Spore spadki pojawiły się też w Gdyni (-6,9 proc.) i Gdańsku (-5,5 proc.). Z kolei znaczący wzrost pojawił się na największym rynku, czyli w Warszawie (4,9 proc.)

- czytamy w raporcie.

Koszty najmu za m2 w IV kw. 2022 oraz ich zmiany od III kw. 2022

embed
  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Wynajem mieszkania. Więcej ofert niż rok temu

Jak informują analitycy Expandera i Rentier.io, oferta mieszkań na wynajem konsekwentnie się kurczyła od września do grudnia, czyli od szczytu sezonu.

To normalne, ponieważ we wrześniu niemal zawsze jest najwięcej ofert. W grudniu wszystkich dostępnych na wynajem ofert (niezależnie od tego, kiedy oferty zostały dodane na portale) było o 19,3 proc. mniej niż we wrześniu

- czytamy w raporcie. Jednocześnie eksperci zauważają, że w całym czwartym kwartale 2022 r. ofert było więcej niż rok temu.

W połączeniu z zatrzymaniem wzrostu lub spadkami stawek najmu potwierdza to, że rynek w wielu miastach nasycił się mieszkaniami na wynajem

- reasumują.

***

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci

Więcej o: