Kalkulator emerytalny ZUS 2023. Jaka emerytura po 30-40 latach pracy? Sprawdź wysokość świadczenia

Kalkulator emerytalny ZUS to świetne narzędzie, by poznać wysokość emerytury. Prognoza jest mniej dokładna niż w przypadku osobistego kontaktu z Zakładem, pozwala jednak zorientować się, jaka jest wysokość emerytury po 25, 30, 40 latach pracy.

Kalkulator emerytalny to przydatne narzędzie dla każdego, kto zastanawia się, jaka będzie jego emerytura. Jest to narzędzie prostsze w użyciu niż osobisty kontakt z ZUS. Jak wykorzystać kalkulator emerytalny? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Glapiński o inflacji i... geografii: Wiele osób nie widziało, po górach nie chodziło

Kalkulator emerytalny. Sprawdź, jaka będzie twoja emerytura

Emerytura wyliczona za pomocą narzędzia to jedynie wstępna "diagnoza" wysokości świadczenia. Dane nie mogą być traktowane jako ostateczne. Żeby poznać dokładny stan swojego świadczenia emerytalnego, warto skonsultować się bezpośrednio w oddziale ZUS ze specjalistą od tego tematu.

Kalkulator emerytalny ZUS 2023 jest dostępny w dwóch wersjach: podstawowej i zaawansowanej. By skorzystać z kalkulatora, nie musimy się nigdzie logować. Wersja podstawowa pozwala na szybkie dokonanie prognozy, natomiast bardziej zaawansowana oferuje lepiej dopasowane do realiów możliwości uwzględnienia naszych przychodów.

ZUS sprawdzi, ile wyniesie twoja emerytura

ZUS wykorzystuje te trzy czynniki, aby określić przewidywaną wysokość Twojej emerytury:

  • "Kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne" - to suma, jaką płatnik przekazał do ZUS przez cały okres ubezpieczenia. Podlega waloryzacji w odniesieniu do bieżącego poziomu cen.
  • Kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego to z kolei kwota, jaką ZUS wpłaca na Twoje konto w momencie rozpoczęcia okresu ubezpieczenia. Ten fundusz również podlega waloryzacji, jest także uwzględniany przy określaniu przewidywanej wysokości emerytury;
  • Wszystkie środki zgromadzone przez Cię na subkoncie w ZUS-ie są rozpatrywane przy określaniu prognozowanej wysokości Twojej emerytury. Jest to kwota, którą wpłaciłeś na swoje subkonto w ZUS-ie.

Co jeszcze musisz wiedzieć, by poznać wysokość emerytury?

W uproszczonym formularzu wpisać musimy pola takie jak "ostatnia Informacja o stanie konta w ZUS", płeć, wiek, deklarowany wiek przejścia na emeryturę, rok rozpoczęcia lub wznowienia pracy. Ważne jest też to, czy mamy konto OFE. 

Jeśli wypełnimy wszystkie pola prawidłowo, uzyskamy przewidywaną wysokość świadczenia. Znajduje się ona w polu "Prognozowana wysokość emerytury według nowych zasad (w momencie przyznania) zdyskontowana inflacją na obecny rok, tzn. na rok 2023". Poniżej możemy jeszcze raz sprawdzić, czy dane, które podaliśmy, są prawidłowe. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: